Informacje

Trzy kolejne osoby otrzymały statuetki „Orły 2006”

Trzy osoby zostały uhonorowane dzisiaj statuetkami „Orły 2006”, przyznawanymi przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego zasłużonym osobom wspierającym działalność Klubu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego i jego najmniej chronionych uczestników, czyli dzieci i młodzieży.

Uhonorowani statuetkami Orły 2006. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Uhonorowani statuetkami "Orły 2006".
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Wyróżnionymi tą prestiżową nagrodą zostali: wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, wójt gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha oraz wójt gminy Krempna Kazimierz Miśkowicz.

Odebrałem z dużym sentymentem to wyróżnienie, ponieważ na co dzień współpracuję z tymi osobami przy bardzo różnych sytuacjach. Wtedy, kiedy organizowane są wielkie rajdy proszą o dodatkowe zabezpieczenia na drogach wojewódzkich, wtedy, kiedy już jest po rajdach proszą o środki na wyremontowanie dróg, bo były gdzieś dziury czy słabe poręcze. Przede wszystkim jest to uosobienie humanistycznej postawy działaczy związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego względem tych, którzy nie uświadamiają sobie zagrożeń, które mogą zdarzyć się każdemu z nas. – mówi Bogdan Rzońca.

Wicemarszałek województwa przypomina również tragiczne statystyki z ubiegłego roku. W 2008 roku straty poniesione w wyniku wypadków drogowych na terenie województwa podkarpackiego wyniosły około jednego miliarda złotych.

Proszę sobie wyobrazić co by było, gdybyśmy zaoszczędziliśmy ten miliard. Ile dobrych dróg można byłoby zbudować. A ile przy tym jest nieszczęść. Mieliśmy w ubiegłym roku 234 osoby, które zginęły na drogach województwa podkarpackiego. Codzienną troską osób, z którymi codziennie współpracuję w ramach budowania dobrej świadomości na drogach, są i piesi, i starsi, i ci, którzy jeżdżą samochodami, rowerami. Ważne jest to, żeby każdy, kto wychodzi rano do pracy czy do szkoły, mógł spokojnie do tego domu powrócić. Więc ta codzienna współpraca owocuje takim sympatycznym wyróżnieniem, z czego się ogromnie cieszę. – dodaje Bogdan Rzońca.

Dla wójta gminy Kołaczyce Małgorzaty Salachy to wyróżnienie jest szczególne ze względu na to, że w funkcjonowanie samorządu gminnego są wpisane zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo mieszkańców, profilaktykę w zakresie ruchu drogowego, czy krzewienie wśród dzieci i młodzieży tematyki bezpieczeństwa w korzystaniu z dróg gminnych.

Gmina Kołaczyce jest położona wzdłuż drogi krajowej i brakuje jeszcze chodników na niektórych odległościach. Jest to poważny problem, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że używając takiego światełka odblaskowego, jakiejś opaski odblaskowej, chroni ich to zwłaszcza, gdy idą wzdłuż drogi, która jest bardzo ruchliwa. Na przestrzeni ostatnich lat można było zauważyć, że wypadkom uległo wiele osób pieszych. Moim życzeniem byłoby, żeby dzieci nosiły te odblaski. – zaznacza Małgorzata Salacha.

Laureaci otrzymali pamiątkowe numerowane statuetki w kształcie orła podczas uroczystego podsumowania obecnego sezonu sportowego Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Mogę powiedzieć, że zamykamy rok 2009 wielkimi osiągnięciami klubowymi. Udało nam się pozyskać w tym roku 1144 materiały edukacyjne i światełka odblaskowe, organizowaliśmy zlot ratowników drogowych Jarosław-Przemyśl, zlot samochodów terenowych w sierpniu, turnieje bezpieczeństwa ruchu drogowego dla szkół podstawowych, gimnazjów, jak i ponadgimnazjalnych. Teraz pozostanie nam ładować przez zimę akumulatory, nabierać siły i do działania jak tylko będzie wiosna. Dużo nas czeka, bo będziemy w przyszłym roku otwierali miasteczko ruchu drogowego. – podsumowuje Józef Biernacki, prezes JKMiRD.

W przyszłym roku Klub czeka organizacja dużego przedsięwzięcia, jakim będzie finał wojewódzki Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych.

Pamiątkowe puchary trafiły do rąk burmistrz Jasła Marii Kurowskiej, starosty jasielskiego Adama Kmiecika oraz prezesa firmy TRANS-WIERT Zbigniewa Myśliwca. Józef Biernacki wręczył również dyplomy uznania dla zasłużonych działaczy Klubu: Mariana Barana, Wojciecha Tomkiewicza, Magdaleny Adam, Wiesława Pająka, Jerzego Adama, Bogusława Muszańskiego, Marcina Fiejdasza oraz Wiesława Dymińskiego.

Podziękowanie za promocję działań Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego otrzymała także Redakcja Portalu terazJaslo.pl.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE