Sport | rekreacja | turystyka

W strugach deszczu kierowcy rajdowi ścigali się po drogach powiatu

Na drogach powiatu jasielskiego odbył się dzisiaj IX Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości, będący jednocześnie VI Rundą Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Motorowego w KJS, a zarazem VII rundą Mistrzostw Strefy Wschodniej w KJS. Sportowa rywalizacja rajdowych załóg z całego regionu, wpisała się w tym roku w powiatowe obchody 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Józef Biernacki, prezes JKMiRD. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Józef Biernacki, prezes JKMiRD.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Pomimo niesprzyjającej w dniu dzisiejszym pogody, na starcie rajdu licznie wstawiło się ponad pięćdziesiąt załóg, które miały do pokonania osiem prób sprawnościowych. Próba pierwsza miała miejsce na terenie zamkniętego parkingu gościnnej firmy TRANS-WIERT. Następnie załogi składające się z kierowcy i pilota wyruszyły w dalszą trasę po drogach miasta Jasła i czterech gmin: Jasło, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród i Krempna, gdzie usytuowane były pozostałe próby. Próbę ósmą, będącą jednocześnie metą rajdu, rozegrano również na terenie przy ulicy Przemysłowej w Jaśle. Łącznie załogi miały do pokonania ponad osiemdziesięciokilometrową trasę.

To są próby sportowe na wydzielonych odcinkach. Najdłuższy był w Kotani na Ośrodku CARITAS 1010 metrów. Pozostałe były krótsze. Daje nam to możliwość, że nie musimy uzgadniać ani z Urzędem Marszałkowskim, ani wyłączać dróg, bo rajd odbywał się w normalnym ruchu drogowym. Jest to rajd dla amatorów. – powiedział Józef Biernacki, prezes JKMiRD.

Załogi startowały w pięciu klasach sportowych: klasa 1 do 903 cm3, klasa 2 powyżej 903 cm3 do 1300 cm3, klasa 3 powyżej 1300 cm3 do 1600 cm3, klasa 4 powyżej 1600 cm3 do 2000 cm3 i klasa 5 powyżej 2000 cm3. Organizatorzy przygotowali również klasę gość dla kierowców posiadających licencję sportową oraz klasę historyczną, dla kierowców posiadających samochody wyprodukowane przed 1985 rokiem.

Mogę powiedzieć, że były załogi nie tylko z Podkarpacia, ale były również z województwa lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego dlatego, że była to VII Runda Mistrzostw Strefy Wschodniej. Ocena, która na bieżąco po przekroczeniu linii mety, gdzie podchodziłem do załóg, to wspaniale. Nie było żadnych protestów, co świadczy o tym, że wszyscy odjechali zadowoleni. Były tylko dwie pomyłki, tj. korekta czasowa. Poza tym żadnych problemów nie było na trasie. Wszystkie załogi jechały zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pomimo, że nie dopisała pogoda, frekwencja była bardzo duża. Dziewiąty rajd przeszedł do historii. – mówi Józef Biernacki.

Nad całością czuwali działacze Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. Dyrektorem Rajdu była Magdalena Adam, przewodniczącym Zespołu Sędziów Sportowych Marcin Fiejdasz, kierownikiem komisji technicznej Wiesław Pająk, członkami komisji obliczeń Jan Jędrzejko i Jerzy Adam, a kierownikiem biura Bartosz Biernacki.

Jestem dumny z tego, że działacze Klubu tak wspaniale wywiązali się z rzeczy, które trzeba było wykonać. – dodaje prezes Biernacki.

Zobacz relację TV w obiektywie www.rallyvideo.prv.pl

Dla załóg, które w poszczególnych klasach zajęli trzy pierwsze miejsca na podium, przygotowano pamiątkowe puchary, medale i nagrody rzeczowe, które wręczali: wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, starosta jasielski Adam Kmiecik, burmistrz Jasła Maria Kurowska wraz z zastępcą Ryszardem Pabianem, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dybaś, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle podinsp. Robert Woźnik, wójt gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha, wójt gminy Osiek Jasielski Mariusz Pykosz, prezes TRANS-WIERT Zbigniew Myśliwiec.

Po ceremonii rozdania nagród, Józef Biernacki otrzymał z rąk starosty jasielskiego pamiątkowy grawerton za promocję działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym powiecie.

Józef Biernacki to znana każdemu mieszkańcowi powiatu postać. Jego zasługi są nie do ocenienia, szczególnie w krzewieniu kultury poruszania się po drodze, jak też w edukowaniu dzieci i młodzieży. Wiemy wszyscy, ile pan Józef włożył pracy i wysiłku w to, aby każde dziecko w powiecie jasielskim było widoczne na drodze. Odwiedził wszystkie szkoły podstawowe, wręczył światełka odblaskowe każdemu młodemu mieszkańcowi naszego powiatu. W związku z tym postanowiłem ufundować dla niego grawerton, jako symboliczne podziękowanie za jego działania. – podkreślił Adam Kmiecik.

W rajdzie wystartowała załoga w barwach portalu regionalnego terazJaslo.pl. Kierowca Hubert Palider i pilot Wiesław Orliński (JKMiRD), jadący Hondą Civic 1600, zajęli wysokie szóste miejsce. Dziękujemy naszemu sponsorowi – firmie ENERGOPAL Jasło, dzięki któremu mogliśmy wziąć udział w dzisiejszych zawodach sportowych. Wyniki pozostałych ekip będą dostępne w czwartek na stronie internetowej JKMiRD.

IX Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości odbył się pod naszym patronatem medialnym.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE