Informacje

We wtorek obchodzimy Światowy Dzień AIDS

1 grudnia jak co roku obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jest to okazja, aby zwrócić uwagę nas wszystkich, całego społeczeństwa na problem epidemii HIV/AIDS i współistniejących z nią zakażeń.

Czerwona wstążeczka

Wspólną cechą epidemii HIV/AIDS na całym świecie jest fakt, że dotyka ona głównie ludzi młodych. Ponad 50% osób zakażających się wirusem HIV na świecie mieści się w przedziale wiekowym między 15, a 24 rokiem życia. W Polsce 8% wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20 roku życia. Statystycznie w naszym kraju prawie trzy osoby dowiadują się każdego dnia o zakażeniu wirusem HIV. Zazwyczaj są to zakażenia, których można by uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę.

Z każdym rokiem o HIV/AIDS wiemy coraz więcej – wiemy, że ryzyko zakażenia powodują konkretne zachowania takie jak: kontakty seksualne z osobą zakażoną, kontakt z krwią osoby zakażonej, także matka zakażona wirusem może zakazić swoje dziecko podczas ciąży, porodu, czy karmienia piersią. Wiemy również, że zagrożenie dotyczy każdego z nas.

Pamiętajmy, że najskuteczniejszą bronią w walce z epidemią HIV/AIDS jest ciągłe podnoszenie wiedzy i wykorzystanie tej wiedzy w naszych codziennych zachowaniach.

W tym dniu solidaryzujemy się z osobami żyjącymi z HIV/AIDS czego wyrazem jest „czerwona kokardka”.

„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności, walkę i miłość.

Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol – czerwona wstążeczka – został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Początkowo niewiele osób rozumiało znaczenie symbolu. Większość nie wiedziała, że ma on jakikolwiek związek z AIDS. Sens wyjaśniono dopiero podczas wręczania nagród telewizyjnych. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że symbol stanie się aż tak popularny i będzie tak wiele znaczył dla ludzi zakażonych i chorych oraz ich bliskich.

W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS.

Wyróżnienie „Czerwoną Kokardką” otrzymują osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.

(Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna)

SŁOWA KLUCZOWE