Informacje

Wkrótce poprawi się estetyka jasielskiego starostwa

Gmach jasielskiego Starostwa Powiatowego wkrótce zmieni swoje oblicze. Po nadbudowie poddasza, przyszła kolej na termomodernizację całego obiektu. Na początek przyjazną kolorystykę zyskają ściany budynku od strony ulicy Kazimierza Wielkiego i płyty Rynku.

Budynek Starostwa Powiatowego w remoncie. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Budynek Starostwa Powiatowego w remoncie.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Starostwo realizuje inwestycję pod nazwą „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego”. Zakres robót obejmuje m.in. docieplenie ścian płytami styropianowymi, pokrycie ścian nową elewacją, wymianę starych drewnianych okien na nowe, likwidację okien na poziomie piwnicy od strony rynku, pokrycie ścian na poziomie piwnic płytami z piaskowca, wymianę rynien i parapetów zewnętrznych, wykonanie detali attyki czy zamontowanie płyty kamiennej z godłem państwa od strony wejścia głównego do budynku.

Obecnie wykonywane czynności, czyli częściowe docieplenie ścian starostwa, będą kosztowały 369 tysięcy złotych. Oczywiście na te prace był ogłoszony przetarg, który wygrała firma jasielska. Środki pochodzą z budżetu powiatu jasielskiego, ale działania są prowadzone w taki sposób, że będą mogły stanowić koszty kwalifikowane i będą ujęte we wniosku o środki pomocowe, który jest planowany do złożenia na termomodernizację budynków użyteczności publicznej w powiecie. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Do tej pory w całym budynku udało się wymienić instalację centralnego ogrzewania (rury i grzejniki) i okna, a w przyszłości zostanie zmodernizowana kotłownia. Natomiast szary gmach starostwa zyska nową przyjazną kolorystykę i stanie się wizytówką centrum miasta. Prace zostaną zakończone prawdopodobnie w przyszłym roku.

Prace przy docieplaniu ścian będą prowadzone do chwili, do kiedy pozwolą na to warunki atmosferyczne. Jeżeli będzie taka potrzeba, zostaną przerwane i dokończone na wiosnę. Takie warunki przewidziane są w umowie. Przetarg był ogłoszony teraz, aby było taniej. W środku sezonu roboty budowlane są najdroższe. – zaznacza Kmiecik.

Starosta jasielski snuje też plany, jak w najbliższej przyszłości zostaną zaadoptowane pomieszczenia na poddaszu budynku. W tej chwili nowe skrzydło zajmują: Biuro Funduszy Unijnych oraz sala konferencyjna Rady Powiatu Jasielskiego. W przyszłorocznych planach jest przeniesienie w to miejsce Powiatowego Zarządu Dróg, który obecnie mieści się w ciasnym budynku przy ulicy Modrzejewskiego.

Na poddaszu jesteśmy w trakcie zagospodarowania, będą tam pokoje i myślę, że gdzieś po pierwszym kwartale będzie można wprowadzić pracowników. Najważniejszym celem jest to, aby umieścić tam Powiatowy Zarząd Dróg, co ułatwi pracę i przyspieszy kontaktowanie się. – dodaje Adam Kmiecik.

Jeżeli uda się uzyskać środki zewnętrzne na dalszą realizację programu, to w przyszłym roku zmodernizowane zostaną obiekty II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół nr 2 w Jaśle.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE