Informacje

Wspólnie kwestowali na Starym Cmentarzu

Do kwesty włączyli się m.in. harcerze. Fot. Tomasz Kasprzyk
Do kwesty włączyli się m.in. harcerze.
Fot. Tomasz Kasprzyk

7000 zł, to wynik niedzielnej kwesty, która odbyła się na terenie „Starego Cmentarza” w Jaśle. Od samego rana, przy bramie cmentarza, z puszkami kwestarskimi w ręku, do datków zachęcali harcerze i młodzież szkolna, znani Jaślanie i przedstawiciele władz samorządowych miasta, a nawet województwa. Wszystko po to, by uratować zabytki cmentarza, które jako jedne z nielicznych obiektów w Jaśle ocalały po II wojnie światowej.

Pomysł zorganizowania tej akcji padł 8 października, podczas wernisażu fotografii Tomasza Kasprzyka, zatytułowanego „225 lat jasielskiej nekropolii”. Zainspirowana okrągłą rocznicą oraz niezwykle pięknymi nagrobkami, niszczejącymi pod wpływem czynników atmosferycznych, burmistrz Maria Kurowska, postanowiła zorganizować szeroką akcję na rzecz ich odnowy. W tym celu już kilka dni później powołano Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej, który zorganizował i przeprowadził kwestę.

Mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowanie kwesty, ale dzięki zaangażowaniu wszystkich członków Komitetu oraz pani dyrektor JDK Krystyny Kasprzyk, akcja przebiegała sprawnie i jak widać bardzo efektywnie. Życzliwość i szczodrość Jaślan nie pozwoliły nam zmarznąć, gdy kwestowaliśmy. Dodatkowo utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności tej inicjatywy. – mówi Burmistrz Jasła Maria Kurowska.

W organizację publicznej kwesty szczególnie zaangażowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz Drużyna Harcerska „Lisy” przy ZSM nr 3 w Jaśle. Do szczodrych datków osobiście zachęcali kwestujący: V-ce Marszałek Województwa Bogdan Rzońca, Burmistrz Maria Kurowska, Z-ca burmistrza Ryszard Pabian, Przewodniczący RMJ Andrzej Dybaś, Radny RMJ Wiesław Hap oraz Przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Pani Felicja Jałosińska.

Ks. Kardynał Stefan Wyszyński mówił, że jeżeli ludzie przestają mówić bo umierają, to mówią za nich pomniki i kamienie. Tutaj na jasielskim cmentarzu, jest bardzo dużo historii Jasła i Jaślan, którzy odegrali w dziejach tego miasta niezwykle istotną rolę (…). Jaślanie są bardzo szczodrzy, właściwie wszyscy rozumieją tę akcję, nikt nie pyta czy powinniśmy to robić, wszyscy wrzucają pieniążki do skarbonek, od najmłodszych do najstarszych, każdy tyle ile może, bo każdy grosik jest istotny dla ratowania tych zabytków. – powiedział podczas kwesty Bogdan Rzońca V-ce Marszałek Województwa Podkarpackiego

Kwota 7000 zł, to nie jedyne środki, jakie udało się pozyskać na renowacje i odnowę cmentarza. 25 października, podczas aukcji fotografii Tomasza Kasprzyka, zorganizowanej w Galerii Jasło, udało się zebrać 5000 zł, które również zostaną przeznaczone na ten cel.

Pieniądze, które pozyskaliśmy podczas kwesty, w pierwszej kolejności będą przeznaczone na odnowienie figury Św. Jana Ewangelisty z 1878 r. Jest to najstarsza sygnowana figura w jasielskiej nekropolii. Następną rzeźbą może być Pieta, która również jest bardzo zniszczona i wymaga koniecznych prac konserwatorskich. Decyzję w tej sprawie podejmie ostatecznie Wojewódzki Konserwator Zabytków. – mówi Tomasz Kasprzyk.

Ci, którzy jeszcze chcą przyłączyć się do akcji mogą dokonywać wpłat na specjalnie utworzone do tego celu konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Bieczu Oddział w Jaśle
nr rachunku: 17862710111201003038950001
Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE