Informacje

Zabytkowe malowidła w drewnianym kościele w Osieku Jasielskim odnowione

W XV-wiecznym kościele Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim można już oglądać odnowione piękne malowidła na ścianach prezbiterium. – Mamy się czym pochwalić – mówi ksiądz proboszcz Bogusław Jurczak i jednocześnie zaprasza turystów do odwiedzin jednego z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce, a jednocześnie skrywającego nadal tak wiele cennych historycznie tajemnic.

Zabytkowe malowidła po renowacji. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Zabytkowe malowidła po renowacji.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Konserwacja zabytkowych malowideł w drewnianym kościółku pochłonęła 33 tysiące złotych i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Ochrony Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz hojności miejscowych parafian, dbających o swoją architektoniczną sakralną perełkę. Renowacja dzieł we wnętrzu kościoła trwała dwa miesiące.

Udało się nam dokonać konserwacji malowideł na ścianach prezbiterium z takim pięknym obrazem przedstawiającym Matkę Bożą wręczającą różaniec świętemu Dominikowi i świętej Katarzynie ze Sienny. Malowidła te w 1870 roku wykonali Paweł i Jan Bogdańscy z Jaślisk, znani malarze. – mówi ksiądz Bogusław Jurczak.

Trudnego dzieła odnowy zabytkowych malowideł podjęła się Monika Jamroziewicz-Filek z Krakowa. Efekty pracy pani konserwator można już podziwiać w osieckiej parafii.

Ksiądz proboszcz Bogusław Jurczak. Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl
Ksiądz proboszcz Bogusław Jurczak.
Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl

Prace remontowe w kościele w zasadzie trwają od roku 2004. Jeżeli uda się otrzymać jakieś dotacje, będziemy kontynuować prace konserwatorskie. Dziękujemy panu Bogu, że jakoś udało nam się skończyć ten remont budowlany. Teraz trwają już tylko prace konserwatorskie, jeśli chodzi o wnętrze kościoła. – podkreśla ksiądz Bogusław Jurczak.

Na zwiedzanie drewnianego kościółka można się umówić z miejscowym proboszczem, który bardzo chętnie oprowadzi turystów i opowie o skrywanych w drewnianych murach kościoła niezwykłych historie związanych z tym miejscem. Jedna z nich dotyczy odkrytej w ubiegłym roku podziemnej krypty pod ołtarzem głównym.

Krypta w kościele jest zinwentaryzowana i przebadana. Od ubiegłego roku niewiele tam się zmieniło. Będziemy przygotowywać też prace, które pomogły by jakoś zdecydować bliżej kto jest tam pochowany, bo w dalszym ciągu jest to tajemnicą do wyjaśnienia. – dodaje ksiądz proboszcz.

Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim został wzniesiony około 1419 roku. Około 1640 roku poddano go gruntownej przebudowie i rozbudowie, podczas której dostawiono wieżę-dzwonnicę z kruchtą, zmieniono konstrukcję dachu i ufundowano nowe wyposażenie. Kolejne remonty przypadły na 2 połowę XVIII wieku oraz 1 połowę XIX wieku. Obecnie parafia korzysta z nowego obiektu sakralnego, a w starym kościółku msze święte odbywają się raz w tygodniu. Kościół został włączony do podkarpackiego odcinka Szlaku Architektury Drewnianej.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE