Informacje

Bułgarskie reminiscencje uczniów szkoły w Sieklówce

Grudzień 2009 był dla Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sieklówce kolejnym miesiącem, w którym odbyło się spotkanie partnerskich szkół uczestniczących w programie COMENIUS.

Tym razem delegacja szkoły licząca 3 nauczycieli oraz 4 uczniów wyróżniających się bardzo dobrymi wynikami w nauce lub aktywną pracą na rzecz szkoły udało się do szkoły partnerskiej w Sliven (Bułgaria).

Sliven to miasto w środkowej części Bułgarii położone nieopodal Doliny Róż, słynnej właśnie z uprawy tego kwiatu, z olejków którego są produkowane znane na całym świecie kosmetyki a także wina. Gimnazjum Językowe w Sliven z którym współpracuje szkoła w Sieklówce to z kolei najlepsza tego typu szkoła w Bułgarii szczycąca się ponad 90 procentowym współczynnikiem uczniów studiujących za granicą po ukończeniu tej placówki.

Tym ciekawsza była wymiana poglądów oraz wspólne prace w trakcie wizyty nie tylko nauczycieli ale i uczniów, dla których program prac studyjnych opracował i przeprowadził Martin Reber – przedstawiciel Jugendamtu z ramienia szkoły partnerskiej w Weiden (Niemcy). Oprócz prac studyjnych, które jak zawsze są głównym celem spotkań, uczniowie jak i nauczycieli mieli okazje degustacji potraw regionalnych (sałatka szopska), poznać kulturę kraju oraz odwiedzić niektóre miasta jak np. Veliko Tarnovo – pierwszą stolicę Bułgarii oraz Sofię – obecną stolicę.

Delegacja spędziła również niezapomniane chwile nad Morzem Czarnym w Burgas, zaś dla uczniów niezapomnianym pozostanie pierwszy w życiu lot samolotem.

(ZSPiG w Sieklówce)

SŁOWA KLUCZOWE