Kultura | rozrywka | edukacja

Caritas obdaruje najmłodszych – Święty Mikołaj w JDK

Początek grudnia to wyczekiwany przez dzieci czas radosnych niespodzianek, przygotowywanych dla najmłodszych przez dorosłych, na pamiątkę św. Mikołaja. Ten biskup Miry (dziś Turcja), żyjący w IV wieku, cały odziedziczony majątek rozdał ubogim.

Powszechnie znana jest m.in. historia trzech ubogich panien, które wyszły za mąż dzięki posagom dostarczonym im dyskretnie przez św. Mikołaja. W dzisiejszych czasach św. Mikołaj nie pomaga już pannom na wydaniu, ale odwiedza domy, parafie, świetlice, itp. obdarowując prezentami grzeczne dzieci.

W piątek (4 bm.) zawita do Jasielskiego Domu Kultury. Paczkami przygotowanymi przez jasielski Oddział Caritas i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej św. Mikołaj obdaruje 430 dzieci. Wcześniej dowiedzą się one kim był święty, któremu zawdzięczają tak miły zwyczaj i obejrzą krótki występ artystyczny przygotowany przez zespół hip-hop JDK.

Jak zwykle, nie będą to jedyne paczki rozdane przez jasielski oddział Caritas, który organizuje mikołajki dla dzieci od kilkunastu lat. Początkowo organizacja obdarowywała najmłodszych wyłącznie z własnych środków. Od kilku lat wspiera ją MOPS. W bieżącym roku upominki otrzyma łącznie 1100 dzieci. Poza JDK, paczki rozdawane będą w parafiach w Jaśle i najbliższych okolicach miasta. W tym roku – wzorem lat ubiegłych – pieniądze na podarunki dla dzieci zbierane były w dniu Wszystkich Świętych na obu nekropoliach w Jaśle (na starym cmentarzu kwestował parafialny zespół charytatywny z kościoła farnego, na nowym – młodzież ze Szkolnych Kół Caritas) i w okolicznych parafiach.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE