Informacje

Do wzięcia przez samorządy są duże środki na zapobieganie i zwalczanie zagrożeń środowiskowych

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym regionie mają szanse wzbogacić się w przyszłym roku o nowe wozy bojowe oraz nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy niezbędny do zapobiegania i zwalczania zagrożeń środowiskowych. Jest naprawdę o co walczyć, bo łączna kwota przeznaczona na ten cel z unijnego budżetu wynosi dla całego województwa prawie 42 miliony złotych.

Są pieniądze na nowy sprzęt dla OSP. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Są pieniądze na nowy sprzęt dla OSP.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Nabór wniosków o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 odbywa się w trybie konkursowym prowadzonym przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.

Jednostki OSP, wybrane przez poszczególne samorządy do realizacji projektu, muszą spełniać wyśrubowane kryteria. Plusem może być przynależność do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, duża ilość wyjazdów, położenie w okolicach dróg krajowych, kompleksów leśnych, gdzie często występują nagłe zdarzenia, czy też współpracę większej ilości samorządów.

Tu jest bardzo duża konkurencja. To nie jest tak, że każda gmina z definicji dostanie. Jeśli będzie dobrze umotywowany wniosek, jeśli przykładowo porozumie się dwóch wójtów to może to być wniosek silniejszy niż jednej gminy. Ale najważniejsze jest to, że te pieniądze są i na pewno część tych środków trafi do powiatu jasielskiego. Do tych jednostek, które są bardzo ważne, potrzebne i są w gotowości do niesienia pomocy, gdy jest powódź, pożar, gdy jest nieszczęście. – podkreśla Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Z programu chcą skorzystać samorządy powiatu jasielskiego. Miasto Jasło, w ramach zadania pod nazwą „Unowocześnienie służb działających na potrzeby zarządzania kryzysowego w ramach zwalczania i zapobiegania zagrożeniom na terenie Miasta Jasła”, chciałoby zakupić średniej wielkości wóz ratowniczo-gaśniczy, dwa agregaty prądotwórcze i przenośny rękaw ochronny o długości około jednego kilometra.

Do współpracy przystąpiły również samorządy gminne Dębowca i Osieka Jasielskiego, które opracowały projekt pod nazwą „Wzrost bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego w Gminie Dębowiec i Osiek Jasielski”. Gdyby udało się im pozyskać środki z unijnego programu, to do jednej z jednostek OSP trafi nowy sprzęt ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

Konkurs dla Ochotniczych Straży Pożarnych na udział w tym projekcie ogłosiła także gmina Kołaczyce. Swój wniosek złożyła tylko jedna jednostka, znajdująca się w samej miejscowości. Tutaj planowany jest zakup specjalistycznego wozu bojowego na podwoziu samochodu marki Mercedes Unimog, wartego prawie milion złotych. Pojazd ten jest przystosowany do pracy w trudnym terenie, pokona duży rów z wodą i błotem, czy zaspę śnieżną.

Tej jednostce potrzebny jest jak najlepszy sprzęt. Kilka lat temu takiego dobrego sprzętu nie było. W miejscowości Sieklówka, gdyby był taki wóz, jaki chcemy teraz dostać, prawdopodobnie uratowane byłoby życie małej dziewczynki. Tak to na rękach rodzice wynosili to dziecko do głównej drogi do pogotowia, ponieważ był taki śnieg i to dziecko przez to nie uzyskało na czas pomocy. Nie ważne czy ten wóz będzie stał w remizie OSP w Kołaczycach, czy Sieklówce, czy Bieździadce. On będzie służył wszystkim mieszkańcom przy różnych nieszczęściach, bo nie możemy dzisiaj przewidzieć co może być i w którym momencie ten sprzęt będzie nam potrzebny. – mówi Małgorzata Salacha, wójt gminy Kołaczyce.

Wnioski o dofinansowanie projektów przyjmowane są jeszcze tylko do najbliższego poniedziałku (21 grudnia) do godziny 15:30.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE