Kultura | rozrywka | edukacja

Malarstwo Marka Wiatra w JDK

Na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Marka Wiatra, zaprasza w piątek (4 grudnia) o godz. 18 Jasielski Dom Kultury. Wernisaż wzbogaci mini koncert, w którym wystąpią m.in. przyjaciele artysty z Opery Krakowskiej.

Zapowiedź imprezy

Wystawa została zorganizowana z okazji 25-lecia twórczości artystycznej Marka Wiatra, znanego tenora, obdarzonego również wielkim talentem malarskim, uprawiającego grafikę i rysunek. Można będzie na niej obejrzeć około 30 obrazów z całego okresu twórczości, głównie urokliwych, znikających już pejzaży polskich, z drewnianą architekturą wiejskich świątyń, dworów i chat krytych strzechą. Ekspozycja będzie czynna do 10 stycznia 2010 roku.

***

Marek Wiatr, to prawdziwy człowiek renesansu. Ukończył Krakowską Akademię Muzyczną w klasie śpiewu prof. Heleny Szubert-Słysz oraz kursy mistrzowskie w Weimarze, prowadzone przez światowej sławy barytona Pawła Lisitziana. Jednocześnie prywatnie studiował malarstwo pod kierunkiem Stanisława Kochanka, a następnie w pracowni prof. Alojzego Siweckiego w Krakowie. Ceniony krytyk historii sztuki Jerzy Madeyski tak pisał o obrazach Marka Wiatra: „Malowany przez niego świat jest piękny, więc dobry tym samym i zaprasza do wejścia w jego przestrzeń i sielską atmosferę spokojnego trwania”.

Artysta pochodzi z jednej z najbardziej znanych rodzin na Podkarpaciu. W jego rodzinnym domu bywali m.in. Leon Wyczółkowski, Emil Zegadłowicz, Alfred Wysocki, a w czasie okupacji mieszkał malarz batalista Stanisław Studnicki. W kręgu przyjaciół rodziny były córka Marii Konopnickiej Zofia Mickiewiczowa i córka Wojciecha Kossaka Magdalena Samozwaniec. Atmosfera w jakiej wyrastał nauczyła go szacunku do ludzi i sztuki oraz dała asumpt jego późniejszym zainteresowaniom.

Jego dwie pasje to śpiew i malarstwo. Marek Wiatr koncertuje, od lat jest dyrektorem artystycznym Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu (wcześniej organizował Międzynarodowe Festiwale Operowe w Krośnie i Iwoniczu Zdroju), prowadzi prywatną Szkołę Wokalno Aktorską w Krośnie, wspiera młodych artystów, występuje na koncertach charytatywnych, przekazuje też swoje prace na ten cel. Jego nastrojowe pejzaże znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie. Ma w swoim dorobku ponad 20 wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE