Kultura | rozrywka | edukacja

Spektakl „Cudnalińscy” zwycięzcą przeglądu „Pro-Scenki 2009” w MDK-u

W Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbył się dzisiaj V Przegląd Profilaktycznych Teatrów Uczniowskich z Powiatu Jasielskiego „Pro-Scenki 2009”. Impreza była adresowana do uczniów szkół gimnazjalnych.

Celem przeglądu była prezentacja i konfrontacja twórczości uczniowskich zespołów teatralnych uczniów z terenu powiatu jasielskiego, wzmożenie działań profilaktycznych wśród młodzieży szkolnej, inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej oraz poznanie gustów młodych odbiorców sztuk teatralnych. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział pięć zespołów reprezentujących gimnazja w Krempnej, Opaciu, Szebniach, Trzcinicy i Jaśle (Gimnazjum nr 1).

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury, w skład którego weszli: Anna Bajdzienko – instruktor teatralny z Piotrkowa Trybunalskiego, Bożena Krawczyk – przedstawiciel Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle, Jolanta Jaracz – wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, mł. asp. Anna Śnieżek – przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Patrycja Bimkiewicz – podinspektor Wydziału Strategii Urzędu Miasta w Jaśle.

Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie spektakle były bardzo ciekawe. Ale niestety wybraliśmy jeden spektakl, który w naszej ocenie zasłużył na duże uznanie. Jury wzięło pod uwagę następujące kryteria przy dokonywaniu oceny: wrażenie artystyczne, aspekt profilaktyczny, dykcję i grę aktorską, zaskoczenie, scenografię kostiumy oraz scenariusz. – powiedziała Anna Bajdzienko, przewodnicząca jury.

Wyróżnienie jurorów otrzymała grupa FIGIEL z Publicznego Gimnazjum w Opaciu, za spektakl „Cudnalińscy” w reżyserii Elżbiety Jodko-Kuli. Pozostałe grupy: „Ania i Spółka” z Publicznego Gimnazjum w Krempnej (spektakl „Podróż przez życie”), „Gim ART” z Publicznego Gimnazjum w Szebniach (spektakl „I ujrzałem bestię”), „Mimoza” z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Trzcinicy (spektakl „Ucieczka”) oraz „Po drugiej stronie lustra” z Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle (spektakl „Poczekalnia”) otrzymały dyplomy za udział w Przeglądzie.

Na zakończenie dzisiejszego Przeglądu, w spektaklu „Za zasłoną” wystąpił gościnnie Jezuicki Teatr Dziecięcy, działający przy Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Grupa istnieje od 2007 roku. Obecnie liczy 17 osób. Uczestnicy zajęć to ludzie młodzi w wieku od 5 do 13 lat. Grupa ta ma na swoim koncie kilka sukcesów: w 2008 roku zdobyła nagrodę prezydenta miasta Piotrków Trybunalski w konkursie „Piękny Dzień Mamy”, w 2009 roku zajęła I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Profilaktycznych oraz I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Chrześcijańskich Form Teatralnych.

Spektakl „Za zasłoną” opowiada o samotności dziecka, o braku zrozumienia wśród najbliższych. Współczesne dziecko jest bezradne i zagubione w meandrach codzienności. Szuka odpowiedzi na wiele pytań, potrzeba mu kogoś kto da gwarancję bezpieczeństwa. – mówi Anna Bajdzienko.

Fundatorami nagród w Przeglądzie byli: Urząd Miasta w Jaśle, Zakład Masarski DOMICELA oraz Gazownia Jasielska.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE