Informacje

Spółdzielnia chce wybudować nowoczesne centrum kulturalne w mieście

Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje budowę nowoczesnego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego, które ma powstać przy ulicy Na Kotlinę. W budynku mają się znaleźć przestronne sale konferencyjno-widowiskowe, studia lektorskie, studio nagrań oraz miejsce na działalność komercyjną. Koncepcja architektoniczna i dokumentacja techniczna są już gotowe. Według założeń spółdzielców, cały kompleks ma być kulturalną wizytówką miasta.

Janusz Przetacznik, prezes JSM. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Janusz Przetacznik, prezes JSM.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich członków, obchodząca w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia swojego istnienia Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa opracowała na przyszły rok plan inwestycyjny, w którym ujęto nie tylko budowę nowych bloków mieszkalnych oraz pawilonów handlowo-usługowych. Spółdzielcy stawiają też na działalność oświatowo-kulturalną, stąd pomysł wybudowania w mieście Spółdzielczego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego.

Centrum byłoby adresowane nie tylko do członków spółdzielni, ale przede wszystkim społeczności lokalnej. Chcielibyśmy to widzieć nie tylko poprzez tworzenie miejsca, w którym byłyby organizowane imprezy, ale przede wszystkim miejsce, z którym utożsamialiby się spółdzielcy i mieszkańcy miasta. Widzielibyśmy to w formie wielofunkcyjnego obiektu. – powiedział Janusz Przetacznik, prezes Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W całym kompleksie mają się znaleźć klimatyzowane sale audiowizualne i konferencyjne, które pomieszczą około czterystu osób, profesjonalne studio nagrań, trzy studia lektorskie związane z nauką języków obcych oraz sale komputerowe. Spółdzielcy na zakup niezbędnego sprzętu do nauki chcą pozyskać środki pomocowe z Unii Europejskiej. Ponadto przewiduje się usytuowanie tutaj zarządów wszystkich osiedli, zarówno tych funkcjonujących w strukturach samorządowych miasta, jak i samej spółdzielni.

Widzielibyśmy również działalność komercyjną w postaci fitness clubu, gdzie mamy miejsce na solarium, miejsce do sali ćwiczeń, ewentualnie prowadzenie bilardu, kręgli. Coś, co w tym momencie żyłoby i każdy z uczestników czy mieszkańców miasta mógłby znaleźć coś dla siebie. Czyli od kultury rozumianej przez prezentację własnej twórczości, poprzez sprowadzanie twórców i wykonawców, poprzez zajęcia w świetlicach. Mogło to by być fajne centrum i myślę, że miasto, kiedy mamy już wyższą uczelnię, zasługuje na taki obiekt. – mówi Przetacznik.

Projekt budowy centrum jest wpisany w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Na Kotlinę. Jednak to, czy obiekt ostatecznie powstanie w tym miejscu, zależy od władz miasta, do których należą grunty. Spółdzielnia liczy jednak na udział miasta w realizacji tej inwestycji na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Myślę, że placówek kulturalnych w żadnym mieście nigdy nie za wiele. My musimy tworzyć alternatywę. Każda z jednostek ma swoją specyfikę, ma swoich odbiorców i myślę, że właśnie spółdzielcze centrum też powinno mieć swoją specyfikę i swoich odbiorców. Absolutnie byłoby to uzupełnienie oferty, nigdy konkurencja. – podkreśla Janusz Przetacznik.

Czytaj również:
„50-lecie Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej”
(kliknij, aby czytać archiwum)

Pomysł na budowę Spółdzielczego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego powstał już kilka lat temu. Opracowano nawet projekt architektoniczny, który zakładał zlokalizowanie kompleksu przy ulicy Kopernika. Ze względu na dokonaną przez miejskich radnych korektę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ta lokalizacja wypadła z projektu i ostatecznie do budowy nie doszło.

Jedyna lokalizacja może być realizowana Na Kotlinie, stąd zależności od tego, czy pozyskamy teren miejski, ta bryła może ulec zmianie. Koncepcja i dokumentacja techniczna w tej chwili jest. Można ją oglądać w siedzibie spółdzielni, ale ona była robiona pod inną lokalizację. – dodaje prezes JSM.

Obok centrum kulturalnego Jasielska Spółdzielnia mieszkaniowa planuje na przyszły rok planuje budowę budynków mieszkalnych przy ulicy Floriańskiej i Krasińskiego, rozbudowę osiedla Na Kotlinę oraz budowę garaży na osiedlu Szajnochy.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE