Informacje

Świąteczne klimaty w jasielskim starostwie

W budynku Starostwa Powiatowego w Jaśle na II piętrze prezentowana jest wystawa bożonarodzeniowa stroików i ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie.

Fot. Starostwo Powiatowe
Fot. Starostwo Powiatowe

Boże Narodzenie to najbardziej radosne święto w polskim kalendarzu obrzędowym, oprócz tradycyjnej choinki w naszych domach pojawiają się również stroiki.

Ludzie od wieków układali rośliny w formie wieńca. Był on symbolem magicznym – oznaczał nieskończoność, krąg życia. Współcześnie można go wykonywać na wiele sposobów. Dekoracje w formie wieńca są niezwykle popularne. Wykorzystując formę okręgu, przywołujemy jego bogatą symbolikę. Dekoracyjnie prezentuje się zawieszony na drzwiach wejściowych, przy schodach, w oknie, na ścianie lub nad stołem w jadalni, a także w ogrodzie, na przykład na ogrodzeniu.

Odpowiednia stylizacja wieńca określa jego przesłanie. Na przykład, jeśli umieścimy w nim cztery świece (lub wielokrotność tej liczby), otrzymamy symbol adwentowego oczekiwania. Świece będą zapalane po jednej w kolejne niedziele adwentu. Gdy dodamy bombki, gwiazdki albo bakalie – wyraźnie zaznaczymy klimat Bożego Narodzenia. Wybierając zaś brokat, cekiny, konfetti wprowadzimy nastrój karnawału.

(Starostwo Powiatowe)

SŁOWA KLUCZOWE