Informacje

Świąteczne spotkanie z żołnierzami Polskiego Kontyngentu w Afganistanie

Senator Stanisław Zając – przewodniczący Komisji Obrony Narodowej wraz z parlamentarzystami, w obecności Ministra Obrony Narodowej i szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego spotkał się przed Bożym Narodzeniem z żołnierzami w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie.

Delegacja przebywała w Ghazni w Dowództwie Połączonych Sił Zbrojnych, Bagram oraz w bazie Four Corners, gdzie służył pochodzący ze Stalowej Woli tragicznie zmarły kilka dni wcześniej starszy szeregowiec Michał Kołek. W Ghazni goście z Polski spotkali się z kadrą i żołnierzami Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie. W intencji poległego st. szer. Michała Kołka odprawiono modlitewne nabożeństwo, a następnie odbyło się wigilijne spotkanie opłatkowe.

Senator Stanisław Zając w Afganistanie

Senator Stanisław Zając w Afganistanie

Fot. archiwum prywatne Senatora Stanisława Zająca

Obecni w żołnierskiej stołówce mogli przez chwilę na osobności porozmawiać z parlamentarzystami i ministrem obrony narodowej, podzielić się opłatkiem i złożyć życzenia.

Dla mnie ogromnym przeżyciem była możliwość spotkania się z żołnierzami, którzy pełnią niebezpieczną misję wojskową w odległym Afganistanie. Wielu z nich pochodzi z naszych stron z okolic Jasła, Strzyżowa, Jarosławia i Przemyśla – powiedział Senator Stanisław Zając. – To bardzo trudna misja dla polskich żołnierzy, bo mamy do czynienia w Afganistanie z toczącymi się regularnie działaniami wojennymi – dodał Senator.

Senator Stanisław Zając w Afganistanie

Senator Stanisław Zając w Afganistanie

Fot. archiwum prywatne Senatora Stanisława Zająca

Obecnie w Afganistanie jest VI zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Dowódcą zmiany jest generał brygady Janusz Bronowicz. Podczas tej zmiany w Afganistanie służą m.in. żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Polski kontyngent w Afganistanie liczy 2 tysiące żołnierzy.

(WP)

SŁOWA KLUCZOWE