Informacje

Szopki bożonarodzeniowe w kościołach powiatu jasielskiego

Niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia tworzą towarzyszące temu okresowi liczne obyczaje. Przystrojona bombkami choinka, opłatek i wigilijna wieczerza oraz bożonarodzeniowa szopka to tradycyjne elementy najbardziej kojarzące się ze Świętami.

Od 29 grudnia 2009 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Jaśle można obejrzeć wystawę szopek bożonarodzeniowych zatytułowaną „Do szopy, hej pasterze”. Wystawa zawiera zdjęcia szopek znajdujących się w kościołach powiatu jasielskiego.(Kliknij, aby powiększyć obraz)

Zwyczaj tworzenia szopek stanowi ważny element kultury chrześcijańskiej, wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego, jest jedną ze znaczących form przekazu Ewangelii. Jest też kontynuacją przedstawień ikonograficznych obrazujących wydarzenia nocy betlejemskiej, powstałych w postaci fresków na ścianach rzymskich katakumb w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa. Jak wiemy do rozpowszechnienia idei budowania i odtwarzania żłóbka betlejemskiego przyczynił się św. Franciszek z Asyżu.

(Starostwo Powiatowe)

SŁOWA KLUCZOWE