Kultura | rozrywka | edukacja

W klimacie „Kabaretu Starszych Panów” (zapowiedź)

Trzeci koncert z cyklu „Nieobecni”, tym razem poświęcony Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu, odbędzie się w przyszłą sobotę (12 bm.) w Jasielskim Domu Kultury. Wystąpią wokaliści JDK z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego.

Zapowiedź imprezy

W poprzednich latach publiczność miała okazję uczestniczyć w koncertach przypominających twórczość Władysława Szpilmana i Jonasza Kofty. A zaczęło się od Agnieszki Osieckiej…

W marcu 2007 roku zorganizowaliśmy widowisko słowno-muzyczne „Opowiedziane piosenką”, poświęcone Agnieszce Osieckiej w dziesiątą rocznicę jej śmierci – mówi Wojciech Nowicki, instruktor muzyki w Jasielskim Domu Kultury – Koncert został tak dobrze odebrany, że postanowiliśmy zrealizować cykl przedstawiający wielkich Nieobecnych.

Jego ideą jest przybliżenie jaślanom twórczości nieżyjących już autorów tekstów i muzyków, wybitnie zasłużonych dla kultury polskiej. Na kolejne edycje przygotowane zostały stare, niekiedy już zapomniane przeboje w nowej aranżacji.

W poetyckich, klimatycznych koncertach występują uczestnicy zajęć wokalnych w JDK. Tym razem będą to: Mirosław Gotfryd, Małgorzata Nowicka i Weronika Tocka, którzy zaśpiewają m.in. „Żegnaj kotku”, „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Dobranoc”, „Zakochamy się jak trzeba” i „W kawiarence Sułtan”. Bilety są już do nabycia w sekretariacie JDK, tel. (0-13) 44-351-50.

***
Jeremi Stanisław Przybora (1915 – 2004) – poeta, pisarz, reżyser i aktor – był absolwentem słynnego warszawskiego gimnazjum Mikołaja Reja. Studiował na Akademii Nauk Politycznych, Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej. Od 1937 roku pracował w Polskim Radiu (również we wrześniu 1939 roku i w czasie Powstania Warszawskiego). Był współtwórcą (wraz z Jerzym Wasowskim) słynnego telewizyjnego „Kabaretu Starszych Panów” i „Kabaretu Jeszcze Starszych Panów” oraz cyklu audycji telewizyjnych „Divertimento”, a wcześniej radiowego Teatrzyku „Eterek”. Przybora, który zaczął pisać piosenki w 1948 roku, mistrzowsko operował słowem, umiejętnie łącząc w tekstach humor, często abstrakcyjny, z liryczną melancholią. Jego teksty wciąż jednakowo zachwycają, a piosenki z „Kabaretu Starszych Panów”, pisane dla Kaliny Jędrusik, Wiesława Michnikowskiego, Wiesława Gołasa czy Ireny Kwiatkowskiej, są nieprzemijającą inspiracją kolejnych pokoleń artystów.

Jerzy Ryszard Wasowski (1913-1984) – dziennikarz radiowy, kompozytor i reżyser, z zawodu inżynier akustyk, związany był z Polskim Radiem od czasów przedwojennych. Współpracę z Przyborą rozpoczął w 1948 roku, gdy ten zaproponował mu ułożenie melodii do swoich tekstów. W sumie stworzył około 700 piosenek, w tym blisko 100 dla dzieci oraz prawie 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, a także sztuk teatralnych.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE