Kultura | rozrywka | edukacja

Wolą grać, niż pić lub ćpać

Dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży muzycznej, a już wydali swoją pierwszą debiutancką płytę pod tytułem „Pejzaż zbawienia”. O swojej twórczości mówią, że została wypełniona łaską Bożą. Poprzez własne utwory chcą wychwalać Jezusa Chrystusa, a także ukazywać prawdę o Jego miłosiernym stworzeniu, jakim jest człowiek. Mowa o jasielskim zespole PORA WIATRU, który tworzy sześciu młodych i uzdolnionych muzyków.

Kapela powstała na przełomie 2007 i 2008 roku. Choć dopiero stawia swoje pierwsze muzyczne kroki, już doczekała się debiutanckiej płyty oraz koncertów przed szeroką publicznością, gdzie na widowni przeważa w znacznej ilości płeć żeńska. Grupę tworzy sześciu młodych i uzdolnionych muzyków, uczniów i absolwentów jasielskiego „pierwszego” liceum: Kuba Wiśniewski (gitara, śpiew), Mateusz Antas (śpiew, gitara, harmonijka ustna), Mirek Gotfryd (śpiew), Karol Chojecki (gitara basowa), Michał Król (bębny) oraz Kacper Szpyrka (skrzypce).

Podstawowym kryterium uczestniczenia w zespole jest płeć męska. – uśmiecha się Mateusz Antas. – To wychodziło samo. Początkowo było nas pięciu. Zauważyliśmy, że skrzypce będą bardzo dobrym wyborem i dlatego zaangażowaliśmy do uczestniczenia w naszym zespole Kacpra.

Kapela wpisuje się w nurty muzyki chrześcijańskiej. Autorskie utwory, wykonywane przez Porę Wiatru, pozostają w klimacie z pogranicza folk-rocka i rocka akustycznego. Nie ma wątpliwości, że dużą zaletą kapeli jest to, iż pochodzi z przeciwnego bieguna niż komercyjna muzyka, będąca produktem przemysłu muzycznego.

Nie chcemy, żeby nasza muzyka była muzyką, która leci w komercyjnych radiach, na stacjach, w pubach, barach, ale chcemy, żeby nasza muzyka była dla ludzi szukających, dla ludzi, którzy myślą, którzy czerpią z tekstów i słuchają tego, co się dzieje w piosence. Moim zdaniem muzyka jest tak wspaniałą i cudowną rzeczą, że powinniśmy angażować w to całych siebie. Muzyka powinna być artystycznym ujęciem naszych myśli, naszego serca, naszej duszy. – podkreśla Mateusz.

Występ przed jasielską publicznością

Porę Wiatru mogliśmy usłyszeć wczoraj wieczorem podczas koncertu w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Kapela zagrała takie utwory, jak: „Pan Człowiek”, „Pod kątem ostrym”, „W mroku”, „Oaza”, „Świat”, „Ptaki”, „Pejzaż zbawienia”, „Cud”, „Modlitwa”, „Niedowiary” oraz „Nielogika”. Zdaniem muzyków, spotkanie było hołdem dla Słowa.

Na koncercie zaprezentowaliśmy piosenki z naszej płyty oraz kilka nowych kompozycji, które powstały w ostatnim czasie. Nowe kompozycje związane są z losem człowieka, z jego egzystencją i dążeniem do celu na tym świecie. Trochę wzorujemy się na Starym Dobrym Małżeństwie, chociaż każdy z nas słucha różnych gatunków muzycznych. Na próbach powstaje to, co możemy usłyszeć na koncercie. – mówi Mirek Gotfryd, wokalista zespołu.

„Młodzież w działaniu”

Pora Wiatru uczestniczy w unijnym projekcie „Młodzież w działaniu”. Hasło, jakie przyświeca ich programowi, nosi wdzięczny tytuł „Wolę grać, niż pić lub ćpać”.

Program powstał z naszej własnej inicjatywy. Ma zachęcać młodzież do działania, do robienia czegoś związanego z kulturą, z poszerzaniem wartości wyższych. Często też po to, żeby młodzież odciągnąć od czyhających na nich złych spraw. – zaznacza Mirek Gotfryd.

Zainteresowanych twórczością jasielskiego zespołu odsyłamy na profil muzyczny Pory Wiatru w portalu społecznościowym MySpace (www.myspace.com/porawiatru).

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE