Informacje

Kilkaset młodych osób zainteresowanych nauką na podkarpackich uczelniach wyższych

W Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbyły się dzisiaj Podkarpackie Spotkania Edukacyjne. Przez cały dzień blisko kilkaset osób, przyszłych i obecnych maturzystów, przewinęło się przez stoiska wystawowe, na których swoją bogatą ofertę edukacyjną zaprezentowały największe uczelnie wyższe oraz szkoły pomaturalne z naszego regionu.

Otwarcie targów. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Uroczyste otwarcie targów.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Targi edukacyjne dla młodzieży już po raz trzeci zorganizowała krośnieńska firma Tetrix. Pierwsza edycja miała miejsce jedynie w Krośnie. Zainteresowanie potencjalnych studentów ofertą uczelni wyższych przerosły jednak oczekiwania organizatorów. Ci postawili na formę objazdową i co roku spotkania odbywają się w różnych miastach naszego województwa. W roku ubiegłym skorzystały: Tarnobrzeg, Mielec, Jarosław i Przemyśl. W styczniu br. spotkania odbędą się w kolejnych czterech miastach, w tym dzisiejsze w Jaśle.

Jako wystawcy występują tutaj szkoły, które służą swoją ofertą maturzystom, obecnym i przyszłym, na przykład tym, którzy za rok będą zdawać maturę. Wystawca na targach płaci za to, że tutaj może zaprezentować swoją ofertę dla przyszłych studentów. Jest to niezły pomysł, żeby zgromadzić w jednym miejscu kilkanaście uczelni, żeby uczniowie, którzy w przyszłości chcą zostać studentami, mogli zapoznać się w jednym dniu z ofertą tych szkół. – powiedział Adam Such z krośnieńskiej firmy Tetrix, organizator targów.

Do Jasła przyjechali dzisiaj przedstawiciele większości podkarpackich uczelni wyższych i szkół pomaturalnych. Swoją ofertę zaprezentowały także placówki spoza naszego regionu.

Oczywiście nie są to wszystkie szkoły, ale staramy się, aby było coraz więcej. Po prostu jest to początek tego cyklu imprez. – dodaje Adam Such.

Przyszli studenci pytali głównie o warunki przyjęcia na wymarzony kierunek, wysokość czesnego, jaka czeka ich przyszłość po ukończeniu studiów, możliwość nauki w trybie zaocznym, atmosferę na zajęciach uczelnianych, jak również o warunki korzystania z uczelnianych akademików.

Przyszli studenci najczęściej pytają o to, co mogą osiągnąć w tej szkole, jaka jest ich przyszłość w tym zawodzie, czy się odnajdą kiedyś po ekonomii czy transporcie. Prowadzimy również zagraniczne praktyki w Grecji, Stanach Zjednoczonych i na Alasce, które dają możliwość rozwoju zarówno języka, jak i osobowości. – mówi Andżelika Myśliwiec z Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle.

Co raz więcej młodych osób wybiera kierunki ściśle zawodowe, czyli takie, po których ukończeniu łatwiej o pracę.

Nasza oferta jest dosyć szeroka, ponieważ posiadamy cztery oddzielne instytuty, a w nich odpowiednie dyscypliny. Ludzie, którzy przychodzą tutaj, są z różnych szkół, ze szkół budowlanych i ze szkół stricte humanistycznych. Każdy coś znajdzie dla siebie. Łącznie mamy trzynaście kierunków kształcenia. Najczęściej wybierane są kierunki w instytucie politechnicznym. – podkreśla Stanisław Rabiasz, Kierownik Zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn PWSZ w Krośnie

Krośnieńska uczelnia dodatkowo „kusi” wysokimi stypendiami dla wyróżniających się studentów.

Mam tutaj na myśli ministerialne stypendia fundowane. Mamy takich osób prawie trzydzieści, dlatego te dwa kierunki, czyli mechanika i budowa maszyn oraz budownictwo, cieszą się większym zainteresowaniem wśród młodzieży. – dodaje Rabiasz.

Wśród wystawców byli m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Politechnika Krakowska, Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Wyższa Szkoła Ekonomii Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach, Krakowska Akademia Wyższa im. A.F. Modrzewskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Niepubliczna Szkoła Policealna Nr l w Krośnie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Medyczna Szkoła Policealna w Jaśle.

Honorowy patronat nad Podkarpackimi Spotkaniami Edukacyjnymi objął starosta jasielski Adam Kmiecik. Kolejne targi edukacyjne już jutro w Krośnie i pojutrze w Sanoku.

Daniel Baron, Damian Palar
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE