Kultura | rozrywka | edukacja

Koncert w świątecznej atmosferze

Koncert finałowy XV Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”, połączony z wręczeniem nagród laureatom, odbył się w sobotę (9 bm.) w Jasielskim Domu Kultury. Oprócz nagrodzonych, na scenie JDK gościnnie wystąpił dębicki zespół „Pierwsze takie trio”, który pięciokrotnie był wśród nagradzanych w ubiegłych latach oraz zespół „Fermata” JDK.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Od samego początku istnienia konkursu organizatorzy postawili sobie za cel poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd oraz ożywienie tradycji wspólnego kolędowania. W pierwszej edycji uczestniczyli młodzi wykonawcy z Jasła i okolic Jasła. Wkrótce okazało się, że zainteresowanie śpiewaniem kolęd jest tak duże, iż pojawiła się oddzielna kategoria konkursu: dla przedszkolaków, a organizatorzy wprowadzili przesłuchania wstępne – mówiła na wstępie koncertu Krystyna Kasprzyk, dyrektorka Jasielskiego Domu Kultury – W ciągu piętnastu lat w konkursie wzięło udział łącznie około 5 tysięcy wykonawców. (…) Od początku istnienia konkursu patronują mu Burmistrz Miasta Jasła oraz ksiądz dziekan Dekanatu Jasło Wschód. Od 10 lat patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio Rzeszów. Od tego czasu laureaci zapraszani są na koncert do studia nagrań Polskiego Radia Rzeszów. Tradycji stało się zadość również w tym roku. We wtorek 12 stycznia odbędzie się nagranie kolejnego koncertu, który na antenie Radia Rzeszów zostanie wyemitowany 31 stycznia.

W tegorocznym, jubileuszowym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” wzięło udział 26 solistów i 14 zespołów z Podkarpacia i Małopolski, wyłonionych z 80 zgłoszonych do wstępnych eliminacji oraz około 60 dzieci z jasielskich (głównie) przedszkoli. Występy przedszkolaków (12 prezentacji) oceniło jury w składzie: Jolanta Jaracz (muzyk, wicedyrektorka Gimnazjum nr 3 w Jaśle), Małgorzata Nowicka (wokalistka JDK) i Maciej Wulw (muzyk-instrumentalista, nauczyciel PSM w Jaśle); natomiast uczniów – jury w składzie: Zofia Stopińska i Jerzy Dynia (redaktorzy muzyczni Radia Rzeszów), Jolanta Jaracz (nauczycielka muzyki, wicedyrektorka Gimnazjum nr 3 w Jaśle) oraz Kamil Niemiec (instruktor muzyki WDK w Rzeszowie).

Komisje konkursowe nagrodziły łącznie 20 prezentacji solowych i zespołowych w kategoriach: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Przyznane zostały także wyróżnienia oraz nagroda jury młodzieżowego.

Podczas koncertu laureatów odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień przez zastępcę burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Dybasia, dyr. JDK Krystynę Kasprzyk oraz sponsorów. Ceramiczne figurki aniołów otrzymały również firmy od lat sponsorujące imprezę: MPM Marii Kokoczki i Mirosława Prucnala oraz firma „Dagmara” Krystyny Jankowskiej.

Nagrodzeni.

Kategoria przedszkoli: zespoły „Motylki” (Przedszkole Miejskie nr 2) i „Plastusie” (PM nr 3) oraz Julia Wilczek (Nowy Sącz); kategoria szkół podstawowych: Iga Dąbrowska (Vocal Studio Dębica), Maria Socha (MOK w Dębicy), Wojciech Batko (Pałac Młodzieży w Nowym Sączu), zespół „Cantabile” (PSM I stopnia w Jaśle), Tercet: Jakub Tocki, Sonia Lisowska, Sandra Gajda (SP nr 10 w Jaśle); kategoria gimnazjalistów: Małgorzata Niezgoda (Zespół Szkół w Lipnicy Dolnej), Joanna Jabłońska (Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie), Klaudia Malarczyk (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy), zespół „Regnum sonoris” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy), zespół „Chromatica” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Święcanach), zespół „Amadeusz” (Gimnazjum nr 2 w Jaśle); kategoria szkół ponadgimnazjalnych: Katarzyna Pater (I LO w Jaśle), Joanna Strach (Jasielski Dom Kultury), Katarzyna Michnar (Studio artystyczne „Talent”w Łańcucie), Kwartet wokalny „Mocchiatoo” (Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie), zespół „Inwencja” (Sanktuarium w Tarnowcu), zespół Akord (Pałac Młodzieży w Nowym Sączu).

Wyróżnieni: zespół „Półnutki” (PM nr 3) i Michał Grzywacz (Nowy Sącz), Patrycja Nocek (SP w Błażkowej); Paulina Zięba (Vocal Studio w Dębicy), Judyta Podraza (Gimnazjum w Kunowej), zespół „GIM-HIT” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Umieszczu).

(st)

SŁOWA KLUCZOWE