Informacje

Młodzież ma dużą wiedzę na temat szkodliwości azbestu

Czterdziestu sześciu uczniów szkół średnich z całego powiatu jasielskiego wzięło udział w III Powiatowym Konkursie Ekologicznym, który odbył się w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle. To ostatni z punktów realizowanego przez popularną „Budowlankę” programu w ramach ogólnopolskiej akcji „Usuwamy azbest”, ogłoszonej przez Ministerstwo Gospodarki.

Aneta Golowska. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Aneta Golowska.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle przystąpił w ubiegłym roku do realizacji ogólnopolskiego konkursu, którego założeniem jest popularyzowanie wiedzy o azbeście oraz aktywizowanie lokalnej społeczności do prawidłowego i bezpiecznego eliminowania wyrobów zawierających azbest. Uczniowie szkoły, przy pomocy nauczycieli prowadzących, napisali program pod hasłem „Azbest Out”, który skrupulatnie wrażali w życie mieszkańców Jasła przez ostatnie miesiące.

Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy o azbeście. Azbest jest bardzo szkodliwy, w związku z tym nasza szkoła przystąpiła do tego konkursu. Polegał na tym, aby napisać program, który miałby za zadanie zainteresowanie szerszej ludności o jego szkodliwości. – podkreśla Aneta Golowska, koordynator konkursu w Zespole Szkół Budowlanych.

Pierwszym punktem programu opracowanego przez jasielską „Budowlankę” było przeprowadzenie prelekcji w szkole na temat zagrożeń związanych z azbestem. W następnej kolejności uczniowie nakręcili krótki film, w którym opowiadają m.in. jak skutecznie pozbyć się ze swojej posesji materiałów budowlanych zawierających tą szkodliwą dla zdrowia i życia mieszankę chemiczną.

Pozyskaliśmy sponsorów, co nie było łatwe, ponieważ całe przedsięwzięcie kosztowało około czterech tysięcy złotych. Pani burmistrz zasponsorowała kamerę, którą nagraliśmy film o szkodliwości azbestu. Ten film rozdaliśmy uczniom i nauczycielom szkół powiatu jasielskiego i tam może być on wykorzystany do prelekcji na temat szkodliwości azbestu. Uzyskaliśmy również sponsora na ulotki, które nam pozwolą dotrzeć do pozostałej ludności. – mówi Aneta Golowska.

Kolejnym działaniem było zorganizowanie w Urzędzie Miasta konferencji, na którą zostali zaproszeni uczniowie gimnazjów i szkół średnich z całego powiatu jasielskiego. Zaprezentowano tam zrealizowany przez „Budowlankę” film oraz prezentację multimedialną. Szkoła zaprojektowała również stronę internetową, która zawiera wszystkie informacje na temat azbestu.

Ostatnim etapem programu był dzisiejszy konkurs ekologiczny, przeprowadzony w dwóch kategoriach: test i praca plastyczna.

W teście sprawdzaliśmy wiadomości uczniów na temat szkodliwości azbestu, natomiast plakat miał zainteresować społeczeństwo i młodzież problemem, jakim jest azbest. – dodaje Aneta Golowska.

Grzegorz Iskra. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Grzegorz Iskra.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Trzeba przyznać, że młodzież ma dobrą pamięć wyniesioną z udziału w szkolnym programie.

Wziąłem udział w konkursie plastycznym na temat „Azbest Out”. Chcieliśmy tym projektem przedstawić ludziom, jakie zagrożenia powoduje azbest, żeby ich uświadomić, że to nie jest dobrze mając eternit na dachu. On wiele szkodzi w zdrowiu i życiu codziennym. Teraz chcemy, żeby jak najwięcej go usuwano, żeby nie stanowił zagrożenia dla ludzi. Przez wdychanie azbestu można umrzeć, więc to wszystko wyjaśnia, że lepiej unikać tego. – mówi Grzegorz Iskra, uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle.

Jego szkolny kolega wziął udział w konkursie, aby sprawdzić swoją wiedzę, a także przyłączyć się do programu, który ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat szkodliwości azbestu i zachęcenie ich do jego usuwania.

Paweł Miśkowicz. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Paweł Miśkowicz.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Azbest jest szkodliwy, iż jego skutkami jest chyba najgorsza choroba, jaka może być, a więc rak płuc. To jest problem bardzo poważny, na skalę całego kraju. W szczególności w krajach dobrze rozwiniętych takich, jak USA. Tam nastąpił duży rozwój i potrzebne były tanie materiały, o dobrej jakości. A więc azbest był idealny do tego. Okazało się w latach 80-tych, że jest bardzo szkodliwy i powoduje m.in. raka, zanieczyszczenie środowiska, skażenie terenu, a jego dzikie wysypiska przy rzekach zatruwają większą ilość osób. – powiedział nam Paweł Miśkowicz, uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle.

 

Finaliści konkursu ekologicznego:

Laureaci konkursu. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Laureaci konkursu.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Kategoria test:
1 miejsce: Grzegorz Iskra (Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle)
2 miejsce: Maksymin Maziarz (Zespół Szkół Technicznych w Jaśle)
3 miejsce: Diana Stasiowska (Zespół Szkół nr 2 w Jaśle)

Kategoria plakat:
1 miejsce: Paweł Miśkowicz (Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle)
2 miejsce: Daniel Gorczyca (Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle)
3 miejsce: Joanna Lisowska (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach)

Patronat medialny nad konkursem objął portal regionalny terazJaslo.pl.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE