Kultura | rozrywka | edukacja

Muzyka barokowa w murach świątyni

Koncertem „Misteriozo”, który odbył się w niedzielę (17 bm.) w kościele św. Stanisława w Jaśle, zespół muzyki dawnej Risonanza rozpoczął cykl „Peregrynacje muzyczne”, zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Wystąpili znakomici, zafascynowani brzmieniem dawnych instrumentów muzycy z zespołu Risonanza w składzie: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, kierownictwo muzyczne, Maciej Wulw – skrzypce barokowe, Mateusz Kowalski – viola da gamba, Andrzej Zawisza – klawesyn oraz Katarzyna Wiwer, obdarzona głosem uznawanym za jeden z najciekawszych w Polsce sopranów barokowych.

Artyści wykonali dzieła mistrzów baroku, wcześniej przybliżając licznie zgromadzonej publiczności tematykę utworów, które – jak powiedziała Anna Śliwa – zostały dobrane tak, aby oddawały klimat tytułu. A tytułowe „Misteriozo” znaczy: tajemniczy, zagadkowy. Koncert rozpoczął się od dzieła anonimowego, angielskiego autora oraz utworu Dietricha Buxtehude, duńskiego kompozytora i organisty, u którego lekcje pobierał m.in. Jan Sebastian Bach. Następnie skrzypcowe sonaty– „Zwiastowanie” i „Ofiarowanie Jezusa w Świątyni” – kończące cykl 15 sonat misterailnych (inaczej różańcowych) Heinricha I. F. Bibera, wykonali Anna Śliwa oraz Maciej Wulw. Z barokowej Europy artyści przenieśli słuchaczy w klimat Ameryki Południowej, skąd pochodził kolejny utwór – XVII-wieczna kolęda meksykańska, zaśpiewana przez Katarzynę Wiwer.

Na zakończenie artyści zaproponowali niedawno odkryty utwór Georga F. Haendla „Gloria” (muzycznie opracowana część mszalna). Jak podkreśliła Anna Śliwa, w przypadku Haendla – w przeciwieństwie do innych dawnych kompozytorów – to niezwykłe, że któreś z dzieł zostało dopiero niedawno odkryte. Haendel był bowiem doceniany jeszcze za życia, a pozostałe po nim kompozycje zostały opracowane i były pieczołowicie przechowywane.

Koncert zrobił ogromne wrażenie na słuchaczach, którzy nagrodzili artystów owacją na stojąco. Na bis zespół i śpiewaczka wykonali staropolską kolędę.

Myślę, że ten koncert zapadnie nam w pamięć i z radością i utęsknieniem będziemy czekać na następny – powiedział na zakończenie ks. Tadeusz Paszek, proboszcz parafii św. Stanisława BM, dziękując Jasielskiemu Domowi Kultury, a szczególnie dyrektorce placówki Krystynie Kasprzyk za organizację tak wspaniałego cyklu koncertów.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE