Informacje

Połączenie Jasło-Zagórz uratowane

Od początku roku 2010 – z powodu niewystarczającej dotacji z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego – zawieszone zostało połączenie kolejowe Jasło-Zagórz. Od dwóch tygodni Zagórz kolejowo jest odcięty od reszty kraju. Poseł Zbigniew Rynasiewicz zaproponował rozwiązanie, które pozwala na ponowne uruchomienie przewozów, a dotacja do niego pochodzić będzie z budżetu państwa.

Zbigniew Rynasiewicz. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Zbigniew Rynasiewicz, poseł na Sejm RP.
Fot. Biuro Poselskie Rynasiewicza

Jeżeli jest problem to trzeba znaleźć sposób na jego rozwiązanie. Skoro nie ma pieniędzy w budżecie wojewódzkim na dotację do połączenia kolejowego Jasło-Zagórz to należało znaleźć miejsce, gdzie te środki niewykorzystane jeszcze są – mówi poseł Zbigniew Rynasiewicz, szef sejmowej Komisji Infrastruktury. – Udało się stworzyć taką konstrukcję finansową, którą już zaakceptował minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk i połączenie będzie przywrócone.

W budżecie państwa znajdują się pieniądze na dotacje do połączeń międzynarodowych o charakterze regionalnym. W roku ubiegłym zaplanowano na to kwotę 55 mln zł, z której wykorzystano ok. 49 mln zł. Spółka Przewozy Regionalne ma umowę ramową z Ministerstwem Infrastruktury, m.in. obsługując w ten sposób dotowane połączenie Drezno-Wrocław. Poseł Rynasiewicz zaproponował, aby połączenie międzynarodowe Chyrów – Zagórz przedłużyć do Jasła.

Tomasz Moraczewski, prezes spółki Przewozy Regionalne, w poniedziałek 11 stycznia br. wystąpił do ministra Cezarego Grabarczyka o uznanie tego całego połączenia za międzynarodowe. 14 stycznia br., w czwartek przyszła odpowiedź pozytywna. W skali roku trzeba ponad 2 mln zł dotacji, aby to połączenie utrzymać, co ważne nikomu tych środków odbierać nie trzeba, bo pochodzić one będą z funduszu, który nie był w pełni wykorzystany.

Likwidacja tego połączenia doprowadziłaby do poważnych zwolnień wśród pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe i spółki Przewozy Regionalne obsługujących całodobowo tę trasę – dodaje poseł Rynasiewicz.

Obecnie trwa dogadywanie szczegółów. – Pisemna zgoda ministra już jest. Teraz jeszcze tylko trzeba dopisać to połączenie do umowy rocznej pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i spółką Przewozy Regionalne. Powinno być niebawem – zapewnia prezes Tomasz Moraczewski.

Krzysztof Zieliński

Czytaj również:
[12.01.2010] – ”Senator Zając apeluje do samorządowców o przywrócenie połączeń kolejowych”
[11.01.2010] – ”Stanowisko Rady Miejskiej ws. zawieszenia przewozów pasażerskich na kolei”
[11.01.2010] – ”Stanowisko Rady Powiatu ws. zawieszenia przewozów pasażerskich na kolei”
[07.01.2010] – ”Rozmowy ostatniej szansy na przywrócenie połączeń kolejowych w regionie”

SŁOWA KLUCZOWE