Kultura | rozrywka | edukacja

Sukces Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu

Zakończył się, trwający kilka lat, pierwszy etap komputeryzacji Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu. Od stycznia 2010 roku ruszyło pełną parą komputerowe udostępnianie książek i rejestracja czytelników W komputerowym katalogu znajduje się już ok. 12 tysięcy książek.

Herb Tarnowca

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu jest pierwszą w powiecie jasielskim biblioteką, która wykorzystuje system komputerowy do udostępniania książek i rejestracji czytelników. Najwięcej czasu pochłonęło wprowadzanie do bazy danych informacji dotyczących każdej książki tzw. rekordów. Dlatego proces komputeryzacji biblioteki był tak długi. Został jednak znacznie przyspieszony po rezygnacji z kupna dalszych modułów drogiego programu bibliotecznego SOWA i przejściu na, o wiele tańszy w eksploatacji i obsługujący kompleksowo, System Biblioteczny MATEUSZ. Dzięki tej zmianie i skonwertowaniu danych z jednego programu do drugiego, przyspieszony został proces wprowadzania komputerowego udostępnianiem książek i rejestracja czytelników w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu.

W 2010 roku planowane jest zainstalowanie programu MATEUSZ na komputerach, z których korzystają czytelnicy i umożliwienie przeglądanie katalogu w sieci bibliotecznej. Następnym etapem komputeryzacji będzie umieszczenie katalogu biblioteki w sieci internetowej, co da m.in. możliwość przeglądania go w domu oraz rezerwacji książek przez internet. Pieniądze na komputeryzację w całości pochodzą z budżetu gminy.
W 2010 roku GBP w Tarnowcu planuje ponadto rozpocząć komputeryzację filii bibliotecznych. Pierwszym etapem tego procesu będzie zainstalowanie dostępu do internetu w filii w Łubnie Szlacheckim i rozpoczęcie wprowadzania rekordów do bazy komputerowej.

Komputeryzacja podnosi jakość obsługi czytelników, a tym samym przyczynia się do rozwoju czytelnictwa w gminie.

Wacław Kozdrój
Dyrektor GBP w Tarnowcu

Back to top button