Kultura | rozrywka | edukacja

W Jaśle orkiestra Jurka Owsiaka zagra w tym roku skromniej, niż dotychczas

Już w niedzielę na ulicach Jasła pojawi się blisko stu młodych wolontariuszy z czerwonymi serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kolejny finał akcji charytatywnej zapoczątkowanej przez Jurka Owsiaka będzie miał w naszym mieście nieco skromniejszy wymiar, niż co roku. Nie zmienny od początku pozostaje jednak cel, jaki przyświeca jego organizatorom.

Logo WOŚP

W ubiegłym roku Jaślanie pokazali, że mają szczodre serca. Do skarbonek z czerwonymi serduszkami, charakterystycznym symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło blisko 24 tysiące złotych. Efekty pomocy widać na większości oddziałów miejskiego szpitala. Tylko pod koniec roku z fundacji Jurka Owsiaka do Jasła trafił nowoczesny sprzęt medyczny o wartości 320 tysięcy złotych! Wśród nich m.in. aparat do znieczulania dzieci oraz aparat do badania przesiewowego słuchu, które ułatwią pracę personelu Oddziału Laryngologicznego.

Wsparcie nie jest co roku, niemniej jednak jeżeli już nas wspomagają to na poważne kwoty. Na ten zakup, który był w ubiegłym roku na pewno szpitala by w takiej wysokości nie było stać. To powoduje, że szpital jest wyposażony w bardzo nowoczesny sprzęt do zabiegów laryngologicznych. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy ten sprzęt już funkcjonuje i już jest używany. – mówi Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

W tym roku, już po raz drugi w osiemnastoletniej historii akcji, będą zbierane środki na doposażenie klinik onkologicznych w wysokospecjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia dzieci z chorobami onkologicznymi.

Natomiast pierwszy raz w historii jasielskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, impreza nie odbędzie się na płycie Rynku. Jednak dzięki determinacji młodych ludzi i życzliwości wielu lokalnych firm, przedsiębiorstw i osób prywatnych, największa w Europie akcja charytatywna, której dyryguje Jurek Owsiak, zagości na terenie Ogródka Jordanowskiego i Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Początek imprezy o godzinie 16. Pierwszą godzinę umilą występy dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury. O godzinie 17 na scenie wystąpi jasielska formacja XILOW (rock). Tuż po niej zagra tarnobrzeski zespół reggae rock GANJA Transformers. Następnie przed publicznością zaprezentuje swoją twórczość Jakub „Żmij” Zielina z Krakowa, grający muzykę etnic, trans, rock. Na 19 zaplanowano koncert jazzowy krakowskiej formacji UDA. Po ich występie zaplanowano licytację gadżetów przekazanych przez sponsorów jasielskiego finału, m.in. kalendarze plakatowe z wizerunkami i własnoręcznymi autografami zawodników drużyny siatkarskiej Asseco Resovia Rzeszów, przekazane przez ZTS Gamrat S.A.

Punktualnie o godzinie 20 na Ogródku Jordanowskim odbędzie się symboliczne światełko do nieba. A tuż po, ze sceny popłyną hip-hopowe rytmy w wykonaniu miejscowych wokalistów: DPD Slynd Jaszczep Marvel Bibuł&Bartox (Beatbox Show) i DJ Noriz (Hip-Hop, R&B, Funk, Reggae, Beatbox – Jasło).

Efekty niedzielnej zbiórki powinniśmy poznać już po godzinie 20, kiedy w jasielskim sztabie WOŚP pojawią się wszyscy wolontariusze.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE