Kultura | rozrywka | edukacja

W obiektywie Stanisława Patera (zapowiedź)

Wernisaż retrospektywnej wystawy fotografii Stanisława Patera odbędzie się w czwartek (28 bm.) o godz. 17, w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Ekspozycja będzie czynna do 10 lutego br.

Zapowiedź imprezy

Na wystawie prezentowanych jest blisko 100 czarnobiałych fotografii dużych formatów z lat 1973 – 1986, wykonanych tradycyjną metodą, od początku do końca przez autora.

Stanisław Pater urodził się w 1934 roku we Lwowie. Ukończył Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie, przez 44 lata pracował w Przedsiębiorstwie Poszukiwań Nafty i Gazu w Jaśle. Od 1996 roku jest na emeryturze. Przez całe życie prowadził aktywny tryb życia; uprawiał różnorodne dziedziny sportu, m.in. tenis stołowy, lekkoatletykę (trójskok i rzut oszczepem), podnoszenie ciężarów, a także narciarstwo, pływanie, turystykę i jazdę na rowerze, której nie zarzucił do dziś. Fotografią zainteresował się w latach 70. XX wieku. Od roku 1973 do 1986 był prezesem Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego. W tym czasie odniósł wiele sukcesów w międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych konkursach fotograficznych.

Był laureatem 2 konkursów międzynarodowych, 25 ogólnopolskich i wszystkich (kilkunastu) lokalnych, w których uczestniczył. Jego zdjęcia były publikowane w ogólnopolskich i regionalnych czasopismach. W roku 1979 został uhonorowany odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”; w 1984 otrzymał odznakę „Zasłużony dla Województwa Krośnieńskiego”.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE