Informacje

Wciąż nie wiadomo, kto zdewastował cmentarz w Czeluśnicy pod Jasłem

Wciąż nie wiadomo, kto dokonał dewastacji katolickiego cmentarza w Czeluśnicy pod Jasłem. Nadal prowadzone są intensywnie czynności dochodzeniowo-śledcze przez policjantów z Posterunku Policji w Tarnowcu oraz Wydziału Kryminalnego jasielskiej komendy. Funkcjonariusze nie wykluczają żadnej z możliwych wersji zdarzenia.

Łukasz Gliwa. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
mł. asp. Łukasz Gliwa,
rzecznik prasowy KPP w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Do incydentu doszło prawdopodobnie w nocy z 2 na 3 stycznia. Podczas odwiedzin katolickiego cmentarza w Czeluśnicy, jeden z mieszkańców wioski dokonał makabrycznego odkrycia. Kilkanaście cmentarnych nagrobków było zniszczonych. Nieznani dotąd sprawcy poprzewracali krzyże, uszkodzili tablice inskrypcyjne, zniszczyli płyty grobowe, poprzenosili kwiaty oraz znicze w jedno miejsce.

O całym zdarzeniu został poinformowany dyżurny jasielskiej Komendy. Oględziny cmentarza utrudniał jednak śnieg, który feralnej nocy pozacierał ślady wandalizmu.

Funkcjonariusze pracują nad ustaleniem sprawców. Przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczyli ślady, rozmawiali ze świadkami. Obecnie analizowane są wszelkie informacje wynikające z dowodów dotychczas zebranych. Jeżeli w sprawie pojawią się nowe okoliczności, poinformujemy o nich. – informuje mł. asp. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy jasielskiej Policji.

Dochodzenie trwa. Policjanci nie wykluczają obecnie żadnych z możliwych wersji. – Są one cały czas sprawdzane. – mówi Gliwa.

Jasielska Policja zwraca się z apelem do wszystkich osób, które posiadają jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do wykrycia sprawcy lub sprawców zniszczenia nagrobków o kontakt z Komendą Powiatową Policji. Można dzwonić na numer telefonu zaufania (013) 443 83 70 lub telefon alarmowy 997.

Każda informacja, nawet taka która jest z pozoru błaha, może być bardzo
przydatna w prowadzonym postępowaniu i może przyczynić się do ustalenia
sprawców. Dlatego zwracamy się z apelem o przekazywanie policji wszelkich
informacji o tym zdarzeniu, na pewno zostaną sprawdzone.
– podkreśla mł. asp. Łukasz Gliwa.

Wstępne straty związane z dewastacją cmentarza w Czeluśnicy oszacowano na dziewięć tysięcy złotych. Łącznie uszkodzonych zostało siedemnaście nagrobków.

Zobacz również:
[04.01.2010] – ”Wandale zdewastowali katolicki cmentarz w Czeluśnicy koło Jasła”

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE