Kultura | rozrywka | edukacja

Z wizytą u Caatanów (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na kolejne spotkanie w ramach „Klubu Podróżników”. 14 stycznia 2010 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle odbędzie się spotkanie z Piotrem Gogoszem poświęcone podróży po północnej Mongolii. Relacja z wyprawy połączona z prezentacją regionalnych strojów ludowych oraz pamiątek i zdjęć przybliży uczestnikom spotkania mało znaną krainę hodowców reniferów.

Zapowiedź imprezy

Piotr Gogosz, jaślanin, policjant, instruktor survivalu, zapalony podróżnik, organizator wypraw m.in.do Mongolii, Indii, Nepalu. W lipcu 2007 r. zorganizował pierwszą wyprawę do dalekiej Mongolii. Siedmioosobowa grupa podróżników koleją transsyberyjską dotarła do Ułan Bator, gdzie uczestniczyła w największym święcie tego kraju Naadam, a następnie przemierzyła pustynię Gobi. Efektem tej podróży była książka „Mongolia – na bezdrożach Gobi”.

W 2009 r. Piotr Gogosz zorganizował kolejną wyprawę. Tym razem celem podróży była najbardziej wysunięta na północ część Mongolii, ajmak Chöwsgöl, którego duży obszar zajmuje piękny Park Narodowy Chöwsgöl Nuur o specyficznym mikroklimacie. Na terenie Parku Narodowego znajduje się jezioro Chöwsgöl, nazywane również „małym Bajkałem”. Okolice jeziora Chöwsgöl porośnięte są tajgą syberyjską, żyje tu wiele gatunków dzikich zwierząt (m. in. wilki, rysie, dziki, niedźwiedzie brunatne, koziorożce syberyjskie, dzikie owce argali) oraz rzadkie gatunki ptaków. Wśród gór, położonych kilkadziesiąt kilometrów na zachód od jeziora żyją Caatani, hodowcy reniferów, którzy mieszkają nie w jurtach, lecz w czumach. Do dziś pozostało zaledwie około 200 przedstawicieli tej grupy etnicznej.

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy fotografii z wyprawy, która prezentowana będzie w holu biblioteki od 13.01.2010 do 20.02.2010.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE