Kultura | rozrywka | edukacja

Ciało w mówieniu

Dwudziestoosobowa grupa nauczycieli uczestniczyła w warsztatach Ciało w mówieniu, które odbyły się podczas ferii w Jasielskim Domu Kultury. Zajęcia prowadziła dr Józefa Zającówna – Jamróz, adiunkt Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Warsztaty dla nauczycieli w JDK. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Na zajęciach próbowaliśmy odwoływać się do zmysłów i ich wpływu na nasze mówienie. Istotne dla nauczycieli jest to by swojej pracy dostrzegli znaczenie całego organizmu, bo właśnie poprzez połączenie ciała z głosem uzyskujemy pełnię ekspresji – tłumaczyła dr Józefa Zającówna – Jamróz.

Teraz już wiem, że klucz do perfekcyjnego mówienia tkwi w znakomitym opanowaniu swojego ciała. Jeśli jesteśmy świadomi barier, które w nim tkwią to łatwiej jest nam je pokonać i dążyć do prawidłowego mówienia – mówiła uczestniczka warsztatów Beata Baraś, nauczycielka w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie, która nie podejrzewała, że może tak wiele nauczyć się na tych zajęciach.

Warsztaty zawierały elementy metody pracy nad głosem według Kristin Linklater, amerykańskiej aktorki, profesora na Uniwersytecie Colombia w Nowym Jorku.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE