Kultura | rozrywka | edukacja

Ferie w bibliotece pod znakiem Chopina

Czy Fryderyk lubił pływać w basenie? Ile miał lat, kiedy napisał pierwszy utwór? Jak wyglądała redagowana przez niego w dzieciństwie gazeta? Kiedy się zakochał? Dlaczego walczył z mrówkami i leczył zęby fortepianowi? Odpowiedzi na te i inne pytania o małym Frycku i dorosłym Fryderyku dzieci poznały podczas feryjnych zajęć organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Ferie w bibliotece. Fot. MBP w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

W roku dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle dla dzieci spędzających ferie zimowe w mieście, zaproponowała cykl spotkań dotyczących twórczości tego popularnego polskiego kompozytora. Dzieci uczęszczające na cykl zajęć „U NAS WSZYSTKO GRA” sprawiły, że w bibliotece było gwarno i wesoło. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania.

Stało się to zapewne za sprawą interesującej oferty programowej, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Po wysłuchaniu czytanych fragmentów książek uczestnicy mieli czas na rozwijanie swoich zdolności plastycznych, gry ruchowe oraz zabawy integracyjne. Były zabawy z chustą KLANZY, tańce integracyjne, malowanie na szkle, kalambury i konkursy. Powstały rzeźby z ciastoliny i masy solnej, śniegowe rzeźby oraz kwiaty z krepiny. Uczestnicy rozwiązywali wiele zagadek, krzyżówek, rebusów oraz wzięli udział w improwizowanych scenkach. Wszystko odbywało się będzie przy dźwiękach muzyki.

Jedną z głównych atrakcji tegorocznych ferii była wizyta w Szkole Muzycznej YAMAHA, gdzie na młodych jaślan czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci m.in. pod okiem nauczyciela muzyki Wojciecha Lepuckiego miały okazję skomponować własny utwór, wzięły udział w konkursie „Jaka to melodia” oraz próbowały swoich sił jako pianiści.

Dużo radości sprawiły również warsztaty plastyczne prowadzone przez Dyrektor SP w Roztokach – Ewę Piekarską, w trakcie których dzieci uczyły się robić kwiaty z krepiny. Zorganizowana została również wycieczka do Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Bezpłatne zajęcia w czasie ferii organizowane są przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Jaśle już od 14 lat. Oprócz satysfakcji z przeprowadzenia udanej akcji w okresie ferii, bibliotekarze maja pewność, ze tego rodzaju spotkania z dziećmi to najlepsza promocja biblioteki i czytelnictwa w środowisku lokalnym. Większość z uczestników po spotkaniach zwracała i wypożyczała kolejne książki, przeglądała młodzieżowe czasopisma oraz korzystała z bezpłatnego dostępu do Internetu.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE