Informacje

Grupa samochodowych włamywaczy w rękach policjantów

Jasielscy policjanci z wydziału kryminalnego ustalili i zatrzymali sześciu młodych mężczyzn, którzy włamywali się do samochodów. Kradli kołpaki, radioodtwarzacze, radia CB, ale też inne rzeczy pozostawione w autach. Na swoim koncie mają również włamania m.in. do altany i dwóch domów. Część skradzionych przedmiotów została odzyskana, a sprawcy usłyszeli zarzuty.

Jeden z zatrzymanych włamywaczy. Fot. KPP w Jaśle
Jeden z zatrzymanych włamywaczy.
Fot. KPP w Jaśle

W minioną sobotę, w nocy, policjanci kryminalni z Jasła patrolując teren miasta zauważyli na parkingu przy ul. Rafineryjnej dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn. Funkcjonariusze postanowili ich wylegitymować. Na widok policjantów młodzi ludzie zaczęli uciekać. Po chwili jeden z nich został zatrzymany.

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzn do Jasła przywiózł oplem corsą ich kolega. Samochód policjanci odnaleźli na jednej ze stacji paliw. W środku siedział drugi z mężczyzn i kierowca. Przeszukanie samochodu wyjaśniło przyczynę ucieczki. W bagażniku znajdowały się trzy radioodtwarzacze i antena CB. Mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Dwaj 19-letni mieszkańcy gminy Dębowiec przyznali się, że przedmioty pochodzą z włamań jakich dokonali tej nocy. Natomiast kierujący pojazdem 18-latek przyznał się do pomocnictwa w ukryciu skradzionych przedmiotów.

W trakcie przesłuchania, policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego ustalili, że podejrzani na sumieniu mają inne kradzieże, również takie, w których ktoś im pomagał. W związku z tym, do pracy znów przystąpili funkcjonariusze wydziału kryminalnego. Gruntownie przeanalizowali zebrany materiał dowodowy oraz zgłoszone wcześniej włamania z terenu powiatu jasielskiego. Po kilku godzinach wpadli na trop kolejnych mężczyzn, którzy mogli mieć związek z tymi przestępstwami. Policjanci zatrzymali 21 i 22-letniego mieszkańca gminy Dębowiec. Młodzi mężczyźni przyznali się, że wspólnie z 19-latkami w grudniu 2009 r. włamali się do altany, domu letniskowego oraz nowobudowanego domu na terenie gminy, w której zamieszkują. Ich łupem padł m.in. sprzęt elektroniczny, kuchenka mikrofalowa, odkurzacz, klimatyzator i butla gazowa.

W obliczu zgromadzonego materiału dowodowego podejrzani przyznali się również do kradzieży w styczniu i lutym br. z samochodów zaparkowanych na terenie Jasła kołpaków, lusterek oraz radia CB. Ponadto okazało się, że w kradzieży lusterek uczestniczył szósty z zatrzymanych w toku postępowania mężczyzn, 20-letni mieszkaniec gminy Dębowiec.

Łącznie zatrzymanym przedstawiono 10 zarzutów o włamania i kradzieże oraz jeden zarzut paserstwa. Kierującemu oplem 18-latkowi oraz 20-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, pozostałym do 10 lat więzienia. Policjanci będą również wnioskować o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru i poręczeń majątkowych. W wyniku przeszukania miejsc zamieszkania sprawców odzyskano część skradzionych przedmiotów.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE