Kultura | rozrywka | edukacja

Klub znów sięga po Tokarczuk (zapowiedź)

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle już po raz trzeci sięga po prozę Olgi Tokarczuk. Wcześniej dyskutowano o „Annie In w grobowcach świata” i „Biegunach”.

Zapowiedź imprezy

Tym razem spróbujemy rozwikłać zagadkę śmierci notabli z Kotliny Kłodzkiej. Tam bowiem umiejscowiła akcję powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Główna bohaterka i jednocześnie narratorka Janina Duszejko jest nauczycielką analizującą życie wedle astrologicznych układów. Jej to właśnie przypadła rola rozwikłania serii tajemniczych morderstw. Tylko ona zna motyw i mordercę.

Wg K. Szczuki „świat widziany oczami pań wariatek to miejsce zaczarowane, ale konsekwentnie trute, niszczone i grabione”.

Olga Tokarczuk była trzykrotnie nominowana do Nagrody NIKE za każdym razem zdobywała Nagrodę Czytelników. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1997) oraz Paszportu „Polityki” (1997). Otrzymała nominację do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej, odebrała prestiżową nagrodę niemiecką Mosty Berlina (wraz z tłumaczką „Domu dziennego, domu nocnego” Ester Kinsky).

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Spotkanie odbędzie się 23 lutego (wtorek) 2010 r. w MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 16.30

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE