Informacje

Kolej na kolej

Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Sobkowiak oraz Poseł na Sejm RP Zbigniew Rynasiewicz Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury byli organizatorami konferencji pt. „ Perspektywy rozwoju kolei w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Podkarpacia”, która odbyła się 8 lutego 2010 roku na politechnice Rzeszowskiej. Gościem specjalnym konferencji był Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk. Na zaproszenie organizatorów w konferencji uczestniczył również Adam Kmiecik Starosta Jasielski.

Adam Kmiecik. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Podczas powitania Poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Rynasiewicz podkreślił, że rozwój gospodarczy naszego regionu jest ściśle związany z rozwojem infrastruktury transportowej zarówno drogowej, jak też kolejowej oraz że nowoczesna infrastruktura transportowa jest konieczna aby inwestorzy nie omijali Podkarpacia. Pierwszy referat wygłosił Prezes PKP S.A. Andrzej Wach, który przedstawił plan najistotniejszych inwestycji zarówno liniowych jak też dworcowych w transporcie kolejowym na najbliższe lata.

Najważniejsza z tego co przedstawił pan Prezes Andrzej Wach dla Powiatu Jasielskiego była modernizacja linii nr 106 Rzeszów-Jasło. Prace zaplanowano na lata 2010-2013, a koszty zaplanowano na ok. 48 mln. EURO – mówi Starosta Adam Kmiecik. – Zaplanowano również częściową modernizacje linii nr 108 Jasło-Zagórz. Dzięki modernizacji podróż do Rzeszowa z Jasła będzie trwała godzinę i będzie tona pewno czas konkurencyjny dla przejazdu samochodem. Trzeba pamiętać tez o tym, ze transport kolejowy jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż transport drogowy. Został zapowiedziany również remont linii Kraków- Rzeszów-Granica państwa. Po modernizacji podróż z Krakowa do Rzeszowa ma trwać ok. 1godz. i 20 minut.

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział przyspieszenie budowy autostrad oraz przedstawił plan rządu odnośnie budowy tzw. szybkiej kolei. Szybka koleją podróż z Rzeszowa do Szczecina będzie trać 6:30 godz. Minister stwierdził, że po uporządkowaniu przepisów dotyczących budowy dróg przyszła „ kolej na kolej”. Ale aby kolej mogła normalnie funkcjonować koniecznym jest zmiana sytuacji PKP. Kolej od kilkunastu lat boryka się z historycznym długiem, który blokuje jej rozwój i nie pozwala inwestować i funkcjonować właściwie.

– W dyskusji również poruszony został temat likwidacji połączeń kolejowych Jasło-Zagórz. Prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Moraczewski poinformował, że trwają intensywne rozmowy w tej sprawie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że od 1 marca połączenie zostanie przywrócone. Informacja ta została potwierdzona również przez obecnego na konferencji Marszałka Województwa Podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego. Jest to dobra wiadomość – mówi Adam Kmiecik.

Udało mi się również w rozmowach kuluarowych poruszyć kwestię budowy mostu na drodze powiatowej łączącej Kołaczyce i Brzyska. Złożyliśmy wniosek do Ministra Infrastruktury o dofinansowanie tej inwestycji ze środków rządowych. Jest bardzo duża szansa, ze to dofinansowanie zostanie przyznane Powiatowi Jasielskiemu – mówi Kmiecik

(Red.)

SŁOWA KLUCZOWE