Informacje

Obrady radnych powiatowych przeniesione, bo w starostwie przeciekał dach

Rada Powiatu Jasielskiego miała dzisiaj obradować w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ulicy Rynek 18. Miała, bo sesja została przeniesiona w inne miejsce, ponieważ dach nad budynkiem urzędu zaczął … przeciekać przez topniejący śnieg.

Starostwo Powiatowe. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Budynek Starostwa Powiatowego w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Aby zorganizować jakieś spotkanie, konferencję, czy obrady sesji Rady Powiatu urzędnicy musieli wynajmować pomieszczenia poza budynkiem starostwa, co zwiększało koszty jego funkcjonowania. Sytuacja zmieniła się ponad rok temu, kiedy na budynku dobudowano dodatkowe piętro, w którym znalazło się miejsce na dużą i przestronną salę konferencyjną. Niestety dach nie wytrzymał naporu topniejącego lodu i śniegu i zaczął przeciekać, przez co obrady odbyły się w budynku Poszukiwań Nafty i Gazu w Jaśle.

Przypomnieliśmy sobie jak to było początku. Przez kilka lat odbywały się w tym budynku sesje. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Zacieki wodne pojawiły się na suficie trzy dni temu. Wykonawca dachu twierdzi, że sytuacja zaistniała w związku z oblodzeniem i zamarznięciem rynien.

Zamarzły wszystkie kosze spustowe i ta woda zamiast przedostawać się do rynien, a z rynien do kanalizacji, zostawała na dachu. Tam wyszukiwała sobie szpar w łączeniach blachy i przedostawała się do wewnątrz. Blacha nie jest lutowana czy klejona. Jest układana na dachu na tzw. zakładkę czy felc. Kiedy ta woda spływa, nie może się dostać. Jeżeli stoi to zawsze tam sobie jakąś szparę znajdzie i niestety przecieknie do środka. – informuje starosta.

Wczoraj na dachu starostwa pojawili się strażacy, którzy zgarnęli zalegający śnieg, natomiast z kosza spustowego usunięto zalegającą 70-centymetrową warstwę lodu.

Dzisiaj na pewno nasuwa się jako pierwsze spostrzeżenie to, że kosz, który zbiera tą wodę, pewnie powinien być podgrzewany i cała rynna spustowa do dołu, aby ta woda miała którędy odpłynąć. – dodaje Adam Kmiecik.

Dach nad budynkiem starostwa jest jeszcze na gwarancji. Komisja powołana przez starostę jasielskiego oceni z czyjej winy doszło do tej sytuacji, czy wpływ miały tylko warunki atmosferyczne, a może zawinił też czynnik ludzki.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE