Informacje

Poprzez edukację wpływają na poprawę bezpieczeństwa wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego

W sali odpraw Komendy Powiatowej Policji w Jaśle odbyło się spotkanie poświęcone organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W działania profilaktyczno-edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego po raz kolejny włączyło się szereg placówek oświatowych i instytucji z całego powiatu jasielskiego.

Józef Biernacki. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Józef Biernacki, prezes JKMiRD.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Tematem naszego spotkania było przybliżenie problematyki, jaka wynika z organizacji turniejów oraz jakie chcemy osiągnąć efekty. Tymi efektami jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym najmniej chronionych, to jest dzieci i młodzieży. – powiedział Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Od kilku lat lokalne finały dwóch ogólnopolskich turniejów: bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz motoryzacyjnego, organizowane są dzięki dobrej współpracy pomiędzy: Jasielskim Klubem Motorowym i Ratownictwa Drogowego, Komendą Powiatową Policji w Jaśle, burmistrzami miast i wójtami gmin z powiatu jasielskiego, dyrektorami szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz sponsorami.

Uczestnictwo w tych turniejach młodych ludzi z pewnością wpływa na ich umiejętności oraz wzbogaca ich wiedzę w zakresie prawidłowego poruszania się po drogach, co na pewno zaowocuje ich właściwym i kulturalnym uczestnictwem w ruchu drogowym. Dzięki tej imprezie dzieci mogą poznać i przyswoić sobie przepisy prawa ruchu drogowego, a zarazem dobrze się bawić. Mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród. – mówi mł. asp. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy jasielskiej Policji.

Rzecznik jasielskiej Policji podkreśla, że funkcjonariusze, mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo użytkowników dróg, prowadzą szereg działań profilaktycznych.

Staramy się uczestniczyć i pomagać w każdej inicjatywie społecznej służącej temu celowi zwłaszcza, że co roku na drogach naszego powiatu dochodzi do wielu wypadków i kolizji, a niejednokrotnie zdarza się, że przyczyną tych zdarzeń jest niewłaściwe zachowanie tych najmłodszych użytkowników dróg. Dlatego tak ważną rolę odgrywają wszelkie działania profilaktyczne i edukacyjne w zakresie zwiększania bezpieczeństwa młodych ludzi. – podkreśla Gliwa.

Chęć udziału w tegorocznej edycji turniejów zgłosiło już szereg szkół podstawowych, szczególnie z małych miejscowości, gdzie dzieci są pod mniejszym nadzorem osób dorosłych i łatwiej o nieuwagę i wypadek.

Myślę, że jeżeli dzięki tym turniejom uda się uchronić od wypadku chociażby jedno dziecko, to będzie to już duży sukces tego przedsięwzięcia. – dodaje Łukasz Gliwa.

Obydwa turnieje przebiegają wieloetapowo: na szczeblu szkolnym, międzyszkolnym, powiatowym, wojewódzkim, kończąc się finałem ogólnopolskim. Finał powiatowy turnieju BRD dla szkół podstawowych i gimnazjów zaplanowano na 15 kwietnia w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Tydzień później odbędzie się finał powiatowy OTM dla szkół ponadgimnazjalnych. Gospodarzem będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie.

W tym roku Jasło zostało wyróżnione jeszcze z jednego względu. Jakiego?

27 maja, w czasie oddania miasteczka ruchu drogowego, odbędzie się finał wojewódzki turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych z województwa podkarpackiego. – cieszy się Józef Biernacki.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE