Informacje

W Samoklęskach zapalił się budynek mieszkalny

Wczoraj doszło do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Samoklęski. Strażacy przypuszczają, że przyczyną tego zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej. Wstępnie straty materialne oszacowano na ponad siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych.

Wacław Pasterczyk. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Wacław Pasterczyk, rzecznik jasielskich strażaków.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Jaśle przyjął zgłoszenie o pożarze około godziny ósmej. Do akcji ratowniczej zostały zadysponowane cztery zastępy JRG PSP Jasło oraz cztery zastępy OSP z terenu gminy Osiek Jasielski. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że doszło do zapalenia się stropu budynku mieszkalnego. W budynku przebywały dwie kobiety: matka z córką. Pierwsza z nich podjęła próbę gaszenia ognia, która ze względu na drewnianą konstrukcję dachu okazała się nieskuteczna.

Utrudnieniem akcji było bardzo silne zadymienie wewnątrz budynku. Strażacy musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych. Utrudnienie stanowiła także słaba widoczność. Po wejściu do budynku strażacy praktycznie poruszali się po omacku, szukając źródła ognia. Budynek ten był tak skonstruowany, że wewnątrz murowanego budynku znajdowała się konstrukcja drewniana i pomiędzy konstrukcją drewnianą, a murowaną doszło do pożaru. – mówi mł. bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy KP PSP Jasło.

Płomienie zniszczyły całą wewnętrzną konstrukcję dachu, pokrycie dachowe oraz ściany budynku. Do pożaru doszło prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Ostateczną przyczynę ustalą jednak policjanci z Posterunku Policji w Dębowcu, który prowadzi postępowanie w tej sprawie

Straty w mieniu ogólnie zostały oszacowane na 75 tysięcy złotych. – dodaje Wacław Pasterczyk.

Akcja ratownicza trwała blisko cztery godziny.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE