Informacje

Są środki na przebudowę drogi z Sobniowa w kierunku Glinika

Ponad czterdzieści milionów złotych trafiło dzisiaj na Podkarpacie na odbudowę infrastruktury drogowo-mostowej zniszczonej w wyniku działania klęsk żywiołowych. Promesy na usuwanie ubiegłorocznych skutków klęsk żywiołowych wręczył w Mielcu samorządowcom minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Środki dostanie również dziewięć samorządów z powiatu jasielskiego.

Promesa. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Starosta jasielski odbiera promesę
z rąk ministra Jerzego Millera.
Fot. Adam Kostrząb

Powiat jasielski, który na spotkaniu z ministrem reprezentował starosta Adam Kmiecik, otrzymał promesę powodziową w wysokości 650 tysięcy złotych. Część z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na remont drogi powiatowej Jasło – Sobniów – Łaski, biegnącej do Glinika. Samorządowcy zastanawiają się teraz, na którą drogę trafią pozostałe środki.

Mamy spożytkować te środki do połowy maja. Teraz przygotujemy odpowiednią dokumentację i jak tylko śnieg zejdzie, przystąpimy do naprawy tych dróg. Są to pieniądze obiecane, natomiast najpierw trzeba wykonać prace, trzeba przedłożyć rozliczenie do ministerstwa i wtedy w przeciągu kilku tygodni te pieniądze spływają do powiatu. Jest to refinansowanie, czyli najpierw trzeba to zrobić za swoje pieniążki. – mówi Adam Kmiecik.

Starosta jasielski podkreśla, że powiat w tym roku otrzymał stosunkowo duże środki na odbudowę infrastruktury drogowej.

108 samorządów otrzymało promesy na kwotę ponad czterdziestu milionów złotych. Jakbyśmy wzięli średnią to wychodzi około czterystu tysięcy na jeden samorząd, a więc 650 tysięcy to jest trochę więcej. Natomiast oczywiście nie jest ona tak duża, jakiej byśmy oczekiwali. Musimy mieć na uwadze to, że lato 2009 szczególnie doświadczyło powiat ropczycko-sędziszowski, bieszczadzki, sanocki i brzozowski. Tam poszły dużo większe środki. – dodaje Kmiecik.

Łącznie do końca ubiegłego roku straty spowodowane przez klęski żywiołowe w samym powiecie jasielskim sięgnęły prawie piętnastu milionów złotych. W spisie jest jeszcze wiele zniszczonych dróg i mostów jeszcze z ubiegłych lat, ponieważ zawsze dofinansowanie z budżetu państwa jest niższe do rzeczywistych strat, jakie poniosły samorządy.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE