Informacje

Strażacy wzięli się za usuwanie śniegu z budynków użyteczności publicznej

W poniedziałek (15 bm.) strażacy z OSP Święcany zostali zadysponowani do usunięcia zalęgającego śniegu na dachach Wiejskiego Ośrodka Zdrowia oraz Domu Ludowego w Święcanach.

Fot. GCZK w Skołyszynie
Fot. GCZK w Skołyszynie

Topniejący śnieg spowodował liczne przecieki do wnętrza Ośrodka Zdrowia. Gruba warstwa zalęgającego mokrego śniegu groziła uszkodzeniem konstrukcji dachu na Domu Ludowym.

Przypominamy właścicielom firm, zakładów pracy i obiektów użyteczności publicznej, że zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego. Ponadto właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu.

Jeden metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg. Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nie usunięty z płaskich dachów.

Apelujemy do właścicieli i użytkowników budynków o systematyczne oczyszczanie dachów z zalęgającego śniegu i lodu.

(GCZK Skołyszyn)

SŁOWA KLUCZOWE