Kultura | rozrywka | edukacja

W mowie najciekawsza jest kropka

Impostacja, artykulacja i dykcja to tylko niektóre z pojęć, jakie poznały dzieci uczestniczące w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorów Teatru Banasiów z Warszawy podczas zajęć feryjnych w Jasielskim Domu Kultury.

Warsztaty teatralne. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Wojciech Banaś, Marian Krawczyk, Helena Bohdziewicz i Adam Pater wprowadzali dzieci w trudne arkana sztuki teatralnej. – W mowie najciekawsza jest kropka. Kropka kończy naszą opowieść, do tego czasu możemy stopniować napięcie – tłumaczył dzieciom Marian Krawczyk. Z kolei Wojciech Banaś kładł nacisk na wyobrażenie sobie sytuacji, o której się opowiada: – Jak jedziemy pociągiem to czujemy przecież takie miarowe stukanie. To stukanie musi być słyszalne w naszej wypowiedzi.

Zadowolenia z warsztatów nie kryli uczestnicy – Teraz wiemy w jaki sposób poprawnie mówić. Jak sobie wyobrażamy o czym jest dana historia, to lepiej nam się to mówi, tak realistycznie. Chciałybyśmy być aktorkami, ale to jest trudny zawód – mówiły zapytane przez nas 12-letnia Gabrysia i 13-letnia Klaudia.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE