Kultura | rozrywka | edukacja

Atrakcje nie tylko literackie czyli V Festiwal Poezji i Prozy

W bieżącym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację dwóch projektów promujących czytelnictwo, w tym kolejnej piątej edycji Festiwalu Poezji i Prozy, który odbędzie się w dniach 7 – 14 kwietnia 2010 r.

Zapowiedź imprezy

W programie znajdą się spotkania autorskie, promocje nowości wydawniczych, dyskusje o kulturze cyfrowej i współczesnej poezji polskiej, warsztaty czerpania papieru i tradycyjnie koncert piosenki poetyckiej oraz projekcje adaptacji literackich dla dorosłych i dla dzieci.

Do dzieci adresowane są warsztaty czerpania papieru w wykonaniu Czerpalni Art-Papier oraz plastyczne z ilustratorką Małgorzatą Flis, spotkanie z autorką książek dla dzieci Barbarą Gawryluk oraz projekcja filmu „Magiczne Drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki.

Miłośników poezji zapraszamy na spotkanie autorskie z Romanem Honetem, poetą określanym mianem jednego z nowych egzystencjonalistów. Spotkanie z Łukaszem Gołębiewskim, poetą, prozaikiem, analitykiem rynku wydawniczo-księgarskiego, wydawcą „Magazynu Literackiego Książki” i „Biblioteki Analiz” poświęcone będzie dyskusji na temat roli kultury cyfrowej we współczesnym życiu. O kondycji współczesnej literatury polskiej i nie tylko można będzie podyskutować na spotkaniu z Karolem Maliszewskim, poetą, prozaikiem i cenionym krytykiem literackim. W ramach prezentacji najciekawszych adaptacji filmowych w kinie Syrena odbędzie się projekcja filmu „Wino truskawkowe”, które powstało na motywach powieści „Opowieści galicyjskie”. Zainteresowanych twórczością Andrzeja Stasiuka, współautora scenariusza, zapraszamy na spotkanie autorskie.

Jak co roku Festiwalowi towarzyszył będzie koncert piosenki poetyckiej, tym razem na jasielskiej scenie wystąpi znany krakowski artysta Jacek Wójcicki. Koncert odbędzie się na sali widowiskowej JDK 7 kwietnia o godz. 18.00.

Współorganizatorami V Festiwalu będą: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego.

Wsparcie finansowe zadeklarował Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

(MBP Jasło)

SŁOWA KLUCZOWE