Informacje

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej Budapeszt 2010

Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń. – Tak brzmi część uchwały przyjętej 16 marca 2007 r. przez parlament Polski. Analogiczną deklarację, mówiącą o współpracy, przyjął równo cztery dni wcześniej parlament węgierski, na podstawie czego ustanowiono 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko – Węgierskiej.

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, obchodzony był w tym roku w stolicy Węgier – Budapeszcie. W uroczystości tej wzięli udział przedstawiciele władz miasta Jasła, na czele z panią Burmistrz Marią Kurowską.

Obchody rozpoczęły się uroczystą polsko – węgierską mszą św. w kościele należącym do Zakonu Salezjanów w Óbudzie pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po mszy świętej uczestnicy obchodów udali się do auli Uniwersytetu w Budzie, gdzie swoje wystąpienie miał między innymi Prezydent Węgier – Laszló Sólyom. Prezydent RP – Lech Kaczyński, odwołał swoją zapowiedzianą wizytę z powodów osobistych, a zastąpił go i wszelkich honorów dokonał w jego imieniu, minister Mariusz Handzlik. W trakcie wystąpień odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru łączącego w sobie flagę Polski i Węgier.

Burmistrz Jasła złożyła uroczyście kwiaty pod nowo odsłoniętą tablicą w Parku Męczenników Katyńskich, upamiętniającą tę krwawą zbrodnię. Program uroczystości obfitował w liczne prezentacje dorobku kulturowego, spośród których wyróżnić można inscenizację historyczną, prezentującą wojska Polski i Węgier, wystawę Polska Księżniczka – Węgierska Królowa, konferencję historyczną na temat Elżbiety z dynastii Piastów i jej epoki.

Udział Jasła w tej uroczystości wiąże się z żywą współpracą z narodem węgierskim, a zwłaszcza miastem Mako, którego władze również brały udział w obchodach. W rozmowach i spotkaniach uczestniczył Jaślanin Karol Biernacki – Dyrektor Archiwum Wojewódzkiego w Seged, który jesienią ubiegłego roku podarował miastu wystawę, przedstawiającą losy żołnierzy polskich na Węgrzech, podczas II wojny światowej.

Tak jak symbol dnia przyjaźni, dwa zrośnięte ze sobą dęby, tak naród polski zrasta się z narodem węgierskim. Wspólna była nasza przeszłość i Jasło wspólnie z innymi miastami polskimi chce budować wspólną przyszłość, opartą na zaufaniu, trosce o dobro drugiego, tworząc jedność, nie terytorialną lecz duchową, ponadnarodową, co jest misją i wyzwaniem XXI wieku.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE