Informacje

Ewakuowano przedszkole w Kołaczycach. Dzieciom groził tlenek węgla

Osiemdziesięcioro dzieci i dziesięciu pracowników ewakuowano z przedszkola gminnego w Kołaczycach po tym, jak straż pożarna stwierdziła w budynku przekroczone stężenie tlenku węgla, czyli czadu.


Budynek gminnego przedszkola w Kołaczycach.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Rano panie z kuchni zgłosiły, że coś dziwnie czuć. Podejrzewałyśmy, że coś z kuchenkami jest nie tak, dlatego zadzwoniłam do straży pożarnej w Jaśle. – relacjonuje Katarzyna Gustek, dyrektorka przedszkola w Kołaczycach.

Po kilku minutach od wezwania na miejscu był jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jaśle. Strażacy za pomocą specjalistycznego urządzenia zmierzyli stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach przedszkolnych. Wynik badania potwierdził, że w budynku unosi się spora ilość groźnego dla zdrowia czadu (najwyższa dopuszczalna norma wynosi 24 jednostki ppm).

Strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla w ilości 55 jednostek ppm. Nie jest to duże stężenie, aczkolwiek długotrwałe przebywanie w takim środowisku jest szkodliwe dla zdrowia. Podjęliśmy natychmiastową decyzję o ewakuacji. – mówi mł. bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik straży pożarnej w Jaśle.

Dzieci zostały bezpiecznie wyprowadzone na zewnątrz budynku i przeprowadzone do pobliskiego Gminnego Ośrodka Kultury, skąd przedszkolaki zostały odebrane przez wezwanych na miejsce rodziców.


Katarzyna Gustek, dyrektor Przedszkola Gminnego w Kołaczycach.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Nie było żadnej interwencji ze strony Pogotowia Ratunkowego. Nikomu nic się nie stało, nikt nie zemdlał, nic się nie działo złego. Dzieci zostały zabrane przez rodziców, ponieważ w międzyczasie dzwoniliśmy i kto mógł, to przyszedł po dziecko i zabrał do domu. – dodaje Katarzyna Gustek.

Cały budynek został przewietrzony. W tej chwili nie ma już żadnego zagrożenia.

Po wywietrzeniu okazało się, że jest wszystko w porządku i nie ma śladu dwutlenku węgla. Strażacy podejrzewali, że może być do sprawa wentylacji, ale okazuje się, że jest w porządku. – mówi pani dyrektor.

Do przedszkola wezwano również kominiarzy, którzy sprawdzili stan przewodów wentylacyjnych. Po sprawdzeniu okazało się, że wszystko jest sprawne.


mł. bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy KP PSP Jasło.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Po ustaleniu ostatecznej przyczyny, z jakiego powodu w tym budynku był tlenek węgla, zostanie podjęta decyzja o wszczęciu funkcjonowania placówki. Na chwilę obecną nie jest to jednoznacznie stwierdzone. – zaznacza Wacław Pasterczyk.


Wszystkie pomieszczenia w przedszkolu zostały wywietrzone.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Popołudniu ma zapaść decyzja, czy w piątek odbędą się normalnie zajęcia, czy przedszkolaki będą miały trzydniowy weekend.

Mówi mł. bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy jasielskiej straży pożarnej:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE