Informacje

IX Jasielski Konkurs Matematyczny im. Steinhausa zakończony

Kilkuset szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz „średnich” z województwa podkarpackiego wzięło udział w IX edycji Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa, wybitnego polskiego matematyka. Podczas dzisiejszej konferencji matematycznej, zorganizowanej w Gimnazjum nr 1 w Jaśle, grono laureatów otrzymało podziękowania i nagrody za trud włożony w naukę i rozwiązanie skomplikowanych zadań.

Kazimierz Poniatowski. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Kazimierz Poniatowski, pomysłodawca konkursu im. Steinhausa.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W pierwszej edycji Jasielskiego Konkursu Matematycznego, którego honorowym patronem jest wybitny polski matematyk i absolwent miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego Hugo Steinhaus, wzięli udział wyłącznie uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie konkursem przerosło jednak oczekiwania organizatorów i już w kolejnych edycjach poszerzono konkurs o szkoły podstawowe i gimnazjalne.

W kolejnych latach w granicach 400-500 osób brało udział w tych konkursach na trzech poziomach. Wiem, że niektórzy z tych laureatów pierwszych edycji, są już na studiach lub nawet po studiach i mile wspominają ten konkurs. Ten konkurs wiele im dał. Wzbudził zainteresowanie często u nich w szkołach, czasem w rodzinach, a potem na studiach znacznie łatwiej można było sobie poradzić, niż gdyby tego konkursu nie było. Te opinie także potwierdzają nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów, a także my, nauczyciele szkół średnich. – opowiada Kazimierz Poniatowski, nauczyciel matematyki, a od sześciu lat również wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Z roku na rok konkurs powiększał się o kolejne szkoły, by rozrosnąć na poziom wojewódzki. W niektórych szkołach jest tak duże zainteresowanie, że wcześniej przeprowadzane są eliminacje, z których wyłonieni są najlepsi reprezentanci.

Staramy się zapraszać także uczniów spoza powiatu jasielskiego. W tym roku było to jedenaście szkół z całego województwa i trzyosobowe delegacje. Oczywiście przyjeżdżają najlepsi matematycy z całego województwa. To jest naprawdę kwiat młodzieży matematycznej województwa podkarpackiego. Co roku mam takie opinie, że chętnie przyjeżdżają do nas zarówno na konkurs, jak i na takie podsumowania, jak to dzisiejsze. – podkreśla Kazimierz Poniatowski.

Do organizacji konkursu na poszczególnych poziomach, oprócz „pierwszego” LO, które jest organizatorem konkursu dla uczniów szkół średnich, włączyły się: Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle (organizuje konkurs dla uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych) oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, czyli popularny „Ekonomik” (organizuje konkurs na poziomie szkół gimnazjalnych).

On służy temu, żeby matematykę promować w czasach dzisiejszych, gdy nam się życie matematyzuje. Przygotowanie matematyczne jest niezbędne także dla osób, które wydaje się, pracują w zupełnie innych odległych od matematyki dziedzinach. – dodaje Poniatowski.

IX edycja konkursu odbywała się w następujących terminach: 2 grudnia 2009 (szkoły podstawowe), 5 grudnia 2009 (szkoły średnie) i 22 stycznia 2010 (szkoły gimnazjalne). Pytania układali nauczyciele matematyki, odpowiedzialni za poszczególne poziomy konkursu.

Wysoki poziom konkursu świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu uczniów, a także świadczy o bardzo dobrej pracy nauczycieli szkół gimnazjalnych, którzy wspierają swoich uczniów w tej formie ich pracy, działalności i w formie wykazywania się swoją wiedzą matematyczną. – podkreśliła Wioletta Sepioł, nauczycielka matematyki w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, pełniąca funkcję przewodniczącej IX Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Steinhausa dla uczniów szkół gimnazjalnych.

Podsumowanie każdej edycji konkursu ma uroczysty charakter. Podczas konferencji laureaci otrzymują podziękowania i nagrody rzeczowe z rąk władz samorządowych oraz dyrektorów poszczególnych placówek, które były organizatorem danego poziomu konkursu. Przy okazji odbywają się prelekcje, na których młodzi matematycy przedstawiają skomplikowane wzory i zadania matematyczne.

Sądzę, że za rok, gdy będzie dziesiąta edycja, zaprosimy laureatów wcześniejszych edycji. Zapytamy, jak oni oceniają korzyści z tego konkursu i wówczas będzie to także dodatkowy impuls dla nas, by kolejne edycje tego konkursu prowadzić, być może poszerzyć go nawet o jakieś ośrodki zagraniczne. Marzę o czymś takim. Sądzę, że do tego także doprowadzimy. – dodaje Kazimierz Poniatowski.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Laureaci IX Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Steinhausa:

Szkoły Podstawowe:
Laureaci – Kamil Fundakowski (SP nr 1 w Jaśle), Zofia Kazanecka (SP w Tarnowcu), Bartosz Jaśko (SP nr 2 w Jaśle), Aleksandra Forystek (SP nr 4 w Jaśle), Łukasz Buczyński (SP nr 4 w Jaśle), Agnieszka Radoń (SP nr 4 w Jaśle), Mateusz Krzanowski (SP nr 2 w Jaśle).
Wyróżnieni – Tomasz Piech (SP nr 4 w Jaśle), Maciej Mączałowski (SP nr 6 w Jaśle), Małgorzata Przybyła (SP nr 8 w Jaśle)
Wyróżnienia dodatkowe – Michał Głodzik, Jan Rajchel, Joanna Kościółko (wszyscy ze SP nr 14 w Krośnie), Dominika Wachel, Bartosz Śliwa, Maciej Frączek (wszyscy ze SP nr 2 w Jaśle), Ilona Tomkowicz, Marek Miśkiewicz (oboje ze SP nr 4 w Jaśle), Rafał Czarny (SP nr 1 w Jaśle), Zuzanna Barzyk (SP w Trzcinicy), Olga Konopka (SP w Dębowcu), Maciej Czyżowicz (SP w Warzycach).

Szkoły średnie – klasa pierwsza:
I miejsce: Adam Zima (I LO w Krośnie)
II miejsce: Jarosław Kolek (I LO w Rzeszowie)
II miejsce: Damian Rupar (LO SP w Rzeszowie)
IV miejsce: Teodor Jerzak (IV LO w Rzeszowie)
IV miejsce: Aleksandra Kopacz (I LO w Rzeszowie)
VI miejsce: Zuzanna Pastuszczak (I LO w Sanoku)
Wyróżnienia: Robert Ciężabka (ZS nr 4 w Jaśle), Kamil Zawiliński (I LO w Jaśle), Damian Dziok (I LO w Sanoku), Marek Żeglecki (I LO w Przemyślu)

Szkoły średnie – klasa druga:
I miejsce (ex aequo): Andrzej Materniak (I LO w Sanoku), Dariusz Pukas (I LO w Jarosławiu), Dawid Wójcik (I LO w Jaśle)
IV miejsce: Piotr Stój (I LO w Jaśle)
V miejsce: Wiktor Zuba (IV LO w Rzeszowie)
VI miejsce: Jakub Kwaśny (I LO w Przemyślu)
VI miejsce: Przemysław Sokołowski (I LO w Jaśle)
Wyróżnienia: Aleksandra Melech (I LO w Rzeszowie), Mateusz Przewoźnik (I LO w Jaśle), Maciej Skała (I LO w Jaśle), Kamil Zborowski (I LO w Krośnie)

Szkoły średnie – klasa trzecia:
I miejsce: Michał Kozdęba (IV LO w Rzeszowie)
II miejsce: Rafał Owarzany (I LO w Sanoku)
III miejsce: Aleksandra Deptuch (II LO w Krośnie)
III miejsce: Mateusz Skomra (LO SP w Rzeszowie)
V miejsce: Grzegorz Adamik (I LO w Jaśle)
VI miejsce: Mariusz Szklarz (I LO w Krośnie)
VI miejsce: Anna Szląskiewicz (I LO w Łańcucie)
Wyróżnienia: Maciej Solon (LO w Lesku), Mateusz Antas (I LO w Jaśle), Adam Furmanek (I LO w Jaśle), Jakub Źrebiec (I LO w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE