Informacje

Mają ogromną wiedzę na temat zapobiegania pożarom (foto)

Magdalena Stopa (Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie), Adrian Michalski (Gimnazjum nr 1 w Jaśle) oraz Damian Szot (I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle) zostali laureatami eliminacji powiatowych ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom” i będą reprezentować nasz region na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 30 kwietnia.

Wiesław Latoszek. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
st. bryg. Wiesław Latoszek,
komendant powiatowy PSP w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Ogólnopolski turniej wiedzy pożarniczej od wielu lat cieszy się popularnością wśród dzieci i młodzieży z całego powiatu jasielskiego. Konkurs, któremu na szczeblu lokalnym patronuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarząd Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle, ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

Były pytania z zakresu przepisów przeciwpożarowych, prawidłowego zachowania się w sytuacjach zdarzeń losowych, zachowania się na wypadek powstania pożarów. Należało tutaj się wykazać troszeczkę wymagającą przewertowania przepisów przeciwpożarowych, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Pytania i odpowiedzi, które mają na celu to, aby ta młodzież umiała się w niektórych sytuacjach w sposób prawidłowy zachować. – mówi st. bryg. Wiesław Latoszek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Konkurs odbywa się na kilku poziomach. Najpierw przeprowadzane są eliminacje w poszczególnych szkołach, w których wyłaniani są kandydaci do eliminacji gminnych. Najlepsi w poszczególnych kategoriach mają prawo reprezentowania danego samorządu na eliminacjach powiatowych, które rokrocznie przeprowadzane są w remizie Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Tutaj zmagania odbywają się na dwóch poziomach: najpierw uczniowie rozwiązują test pisemny, a potem są przepytywani przez komisję.

M.in. takie standardowe pytanie, które zawsze wystąpiło, to w jaki sposób należy zachować się podczas zauważenia pożaru budynku mieszkalnego czy to innego obiektu. Coś, co po prostu zawsze każdemu z nas może się przydarzyć. – dodaje Wiesław Latoszek.

Laureatami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: Magdalena Stopa (Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie), Adrian Michalski (Gimnazjum nr 1 w Jaśle) oraz Damian Szot (I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle).

Na konkursie uczymy się różnych rzeczy, edukujemy się w sprawach pożarnictwa, ochrony przeciwpożarowej, prewencji. Jest to pewne promowanie wiadomości. W życiu praktycznym chroni nas przed niebezpiecznymi sytuacjami na co dzień spotykanymi: wypadki, ewentualnie pożary, pomoc komuś. Jest to taka uniwersalna wiedza, która może przydać się każdemu. – powiedział Damian Szot, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Damian startuje już szósty rok z rzędu w tym konkursie. Od czterech lat należy do młodzieżowej drużyny pożarniczej w Ujeździe, a w tym roku wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym roku kończy szkołę średnią i jego marzeniem jest dostanie się do szkoły pożarniczej.

Swoich strażackich zainteresowań nie krył również laureat w kategorii gimnazjów.

Gdybym zobaczył pożar, najpierw pobiegłbym ratować ludzi, którzy tam są. Później zadzwoniłbym na straż pożarną, a następnie dalej pomagał tym ludziom. – podkreślił Adrian Michalski, uczeń Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle.

W nagrodę, oprócz prawa do reprezentowania powiatu jasielskiego na eliminacjach wojewódzkich konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”, laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki w kształcie św. Floriana – patrona strażaków, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Jasielską Sieć Sklepów MPM, Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Zarząd Oddziału ZOSP RP w Jaśle. Podziękowania trafiły również do opiekunów uczestników konkursu.

Nad całością merytoryczną dzisiejszych eliminacji czuwali pracownicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Wyniki turnieju:

Grupa I – szkoły podstawowe
I – Magdalena Stopa – SP Nowy Żmigród – Gmina Nowy Żmigród
II – Jakub Hańba – SP 2 Jasło – Gmina Miasto Jasło
III – Miłosz Bachórz – SP Brzyska – Gmina Brzyska

Grupa II – gimnazja
I – Adrian Michalski – Gimnazjum 1 Jasło – Gmina Miasto Jasło
II – Paulina Bielamowicz – Gimnazjum Tarnowiec – Gmina Tarnowiec
III – Dariusz Żarnowski – Gimnazjum Kąty – Gmina Nowy Żmigród

Grupa III – szkoły ponadgimnazjalne:
I – Damian Szot – I LO Jasło – Gmina Miasto Jasło
II – Grzegorz Mroczka – OSP Skalnik – Gmina Nowy Żmigród
III – Michał Witalis – LO Kołaczyce – Gmina Kołaczyce

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE