Kultura | rozrywka | edukacja

Minister Kultury dofinansuje dwa projekty MBP w Jaśle

Instytut Książki ogłosił wyniki pierwszego naboru wniosków na Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W bieżącym roku Programy cieszyły się rekordowym zainteresowaniem, złożono łącznie 6 tysięcy wniosków.

W Programach Ministra w roku 2010 zaszło wiele zmian. Przede wszystkim po raz pierwszy wnioski złożone do większości programów oceniane były przez niezależnych ekspertów, którzy oceniali w oparciu o kryteria zdefiniowane w regulaminach programów. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, po raz kolejny otrzymała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację dwóch projektów: V Festiwal Poezji i Prozy oraz Twórcy, Słowa, Obrazy. Otrzymane środki finansowe muszą być przeznaczone na realizację zadań wymienionych w projektach, dotyczących promocji czytelnictwa.

V Festiwal Poezji i Prozy będzie trwał od 7 -14 kwietnia br., w programie znajdą się m.in. spotkania autorskie z twórcami najnowszej literatury polskiej dla dorosłych i dla dzieci – z Romanem Honetem, Andrzejem Stasiukiem, Barbarą Gawryluk oraz dyskusje o współczesnej poezji polskiej z udziałem Karola Maliszewskiego oraz o roli kultury cyfrowej z udziałem Łukasza Gołębiewskiego. Festiwalowi towarzyszył będzie koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Jacka Wójcickiego, który odbędzie się w sali widowiskowej JDK. W trakcie festiwalu w kinie Syrena prezentowane będą najciekawsze adaptacje współczesnej literatury polskiej, dorośli obejrzą film „Wino truskawkowe”, a dzieci film „Magiczne drzewo”. Dla najmłodszych zaplanowano również warsztaty czerpania papieru w wykonaniu Czerpalni Art-Papier oraz warsztaty plastyczne z ilustratorką Małgorzatą Flis.

Współorganizatorami V Festiwalu będą: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Wsparcie finansowe zadeklarował Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

Projekt Twórcy, Słowa, Obrazy realizowany będzie od marca do listopada 2010 r. Oparty jest na cyklicznych, comiesięcznych spotkaniach, adresowany jest do szerokiego grona odbiorców w różnym wieku. W ramach projektu zaprezentowane zostaną różne formy twórczości literackiej. Odbędą się m.in. spotkania z twórcami Józefem Baranem, Joanną Papuzińską Ewą Stadtmuller, Marcinem Brykczyńskim, Tadeuszem Dąbrowskim, Maxem Cegielskim, Grzegorzem Kociubą, Mariuszem Kalandykiem, spotkania edukacyjne o regionie z Janem Tulikiem i Wiesławem Hapem, dyskusje o literaturze w sieci, nauka opowiadania baśni w namiocie Baju-Baju, poetycki happening z udziałem Beaty Kołodziej, projekcje filmów „Balladyna” w reżyserii Dariusza Zawiślaka oraz filmu animowanego „Lato Muminków” połączone z literackimi grami ulicznymi („Szukanie Słowackiego”, „Na tropach Muminków”) oraz warsztaty plastyczne prowadzone przez ilustratora książek dziecięcych.

Współorganizatorami projektu będą: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego, Gimnazjum w Kunowej, Szkoła Podstawowa nr 5 przy SOSW w Jaśle oraz Szkoła Podstawowa w Roztokach. Patronat medialny nad działaniami projektu zadeklarowała Telewizja Obiektyw i Radio Via.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE