Informacje

Sukces harcerzy z Kołaczyc na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej Śpiewograniec

W miniony weekend tarnobrzeski dom kultury był sceną numer jeden dla harcerzy z całej Polski. W tym roku na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej Śpiewograniec 2010 nie przyznano nagrody głównej Grand Prix, a zespołem który zdobył I miejsce w kategorii „samodzielny akompaniament” był JAAAMW-u z Kołaczyc.

Zespół harcerski z Kołaczyc

Na festiwal przyjechało 25 zespołów harcerskich z całego kraju czyli ponad trzysta osób. Od wczesnych godzin przedpołudniowych w sobotę trwały przesłuchania konkursowe. Każdy zespół prezentował dwie piosenki o tematyce harcerskiej i turystycznej oraz jedną tematyczną, opowiadającą o górach. Jury w składzie: harcmistrz Janusz Szwed, hm Czesław Chabel, hm Jacek Drożdżal i hm Robert Kędziora oceniało muzykalność, poczucie rytmu, własną interpretację utworów, dobór repertuaru oraz walory głosowe wykonawców. Ważny był również ogólny wyraz artystyczny.

Przy braku zespołu, który zdobywa Grand Prix za największych zwycięzców „Śpiewograńca” uznano grupę JAAAMW-u z Kołaczyc. Harcerki i harcerze z 307 Kołaczyckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Wilki” imienia Andrzeja Małkowskiego okazali się bezkonkurencyjni w kategorii „Samodzielny akompaniament”. Publiczności szczególnie spodobał się utwór „Niebo do wynajęcia” w wykonaniu kołaczyckiego zespołu.

Jest to już nasz siódmy lub ósmy festiwal, więc wiemy czego się spodziewać. Konkurencja była bardzo wyrównana, jest w tym roku mniej zespołów, ale prezentują one całkiem dobry poziom. Jest wspaniała atmosfera, dlatego tutaj przyjeżdżamy. Dziękujemy publice za okazane wsparcie, to dla nich przede wszystkim gramy, sami też się świetnie bawimy występując na scenie – mówi Wojtek Zajdel, lider JAAAMW-u. – Taki festiwal jest szansą na zaprezentowanie dorobku artystycznego harcerzy. By nie byli oni kojarzeni tylko z wyjazdami na obóz, siedzeniem w harcówkach. To okazja, by wyjść po prostu do ludzi i pokazać, że sami też potrafimy stworzyć coś fajnego i zachęcić do wspólnej zabawy – dodaje.

Pozostali laureaci w kategorii „samodzielny akompaniament” to 217 ŁWDW i Przyjaciele, który zajął drugie miejsce oraz 34 RwDH z Rzeszowa, zdobywca trzeciego miejsca. W kategorii „podkład muzyczny” zespół LAKED z Nowin uplasował się na pierwszym miejscu, natomiast Wichry z Mirca na drugim. Nagrodę w kategorii dodatkowej o tematyce „Góry” zdobyła grupa HGA Północ, która wykonywała piosenkę „Bieszczadzkie Reggae”. Były również trzy zespoły wyróżnione: Ósmy Dzień Tygodnia, Sprzeciw z Łasku oraz Kung Fu Watra. Internauci wytypowali również własnego faworyta, którym został zespól TRAVES z Gorlic.

W trakcie wieczornego koncertu galowego nikt się nie nudził. Harcerki oraz harcerze bawili się doskonale nawet przy lirycznej muzycy w wykonaniu zespołu „Małżeństwo z rozsądku”. Organizatorami festiwalu jest: Komenda Hufca ZHP w Tarnobrzegu, Stowarzyszenie ESTEKA, Zespół Redakcyjny „Synogarlica” oraz 11 Tarnobrzeska Drużyna Harcerska „Wrzosowisko”

Zwycięski zespół JAAAMW-u z Kołaczyc chciałby serdecznie podziękować władzom miasta Kołaczyce a szczególnie pani Burmistrz Małgorzacie Salacha za okazane wsparcie.

(enzo)

SŁOWA KLUCZOWE