Informacje

Testy autobusów za nami. Na jakie pojazdy zdecyduje się miejski przewoźnik?

W ubiegłym tygodniu po ulicach Jasła jeździł ostatni z testowanych przez Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej autobus marki Solaris Alpino. Miasto dostało środki na modernizację taboru miejskiego przewoźnika i jeszcze w tym roku na linie przewozowe trafi jedenaście nowych autobusów.

Ryszard Pabian. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Ryszard Pabian, z-ca burmistrza Jasła.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Przymiarki do zakupu nowych autobusów, które zastąpią w pełni wysłużone pojazdy Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej, rozpoczęły się w lipcu ub. roku. Mieszkańcy Jasła mieli okazję do tej pory przetestować komfort jazdy trzech autobusów: wyprodukowanego w sanockiej fabryce Autosana SanCity, ukraińskiego Bogdana oraz Solbusa SN 11, którego producentem jest fabryka autobusów z Solca Kujawskiego. W ubiegłym tygodniu na liniach miejskich i podmiejskich jeździł ostatni z testowanych pojazdów, a mianowicie Solaris Alpino.

Pan dyrektor próbował „pościągać” autobusy od różnych producentów, żeby zobaczyć jak się sprawdzają na terenie miasta. Na to będzie otwarty przetarg, więc będzie mógł każdy wystąpić, kto spełni wymogi. W naszym wniosku oczywiście określiliśmy, jakiego rodzaju mają to być autobusy, o jakich parametrach. Wszyscy, którzy spełnią te warunki, będą mogli złożyć ofertę. – powiedział Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Jasła.

Solaris Alpino to niskopodłogowy autobus przeznaczony do komunikacji miejskiej. Po raz pierwszy zszedł z taśmy produkcyjnej w zakładzie Solaris Bus & Coach S.A. z Bolechowa koło Poznania w 2007 roku. Jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, klimatyzację, jak również we wszelkie systemy bezpieczeństwa. Poza tym, dzięki niskiemu zawieszeniu jest też przyjazny do korzystania przez osoby starsze i niepełnosprawne. Koszt zakupu takiego jednego pojazdu to około 650 tysięcy złotych netto.

– – – – –

W styczniu br. miasto Jasło otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na modernizację taboru Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Projekt, oprócz zakupu jedenastu nowych autobusów, obejmuje również: modernizację 23 przystanków, utworzenie 11 nowych przystanków, uruchomienie trzech nowych linii i modernizację sześciu już istniejących, zakup systemu informowania pasażerów oraz zakup systemu monitoringu do autobusów. Całe zadanie ma być zrealizowane do października br. i pochłonie 5,4 miliona złotych (w tym 4,6 mln. złotych dofinansowania).

Czytaj również:
[19.01.2010] – „Unia dofinansuje zakup nowych autobusów dla miejskiego przewoźnika”
[01.09.2009] – „Będą nowe autobusy, jednak pod warunkiem uzyskania dotacji z UE”
[31.07.2009] – „Nowe autobusy na testach w jasielskim ZMKS-ie”

(dapa)

Back to top button