Kultura | rozrywka | edukacja

„Wiersze sposobem mówienia do drugiego człowieka”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Józefem Baranem, które odbędzie się w Czytelni Głównej 23 marca 2010 r. o godz. 12.00.

Zapowiedź imprezy

„….Poetycki talent Józefa Barana odkrył przed laty Artur Sandauer, nieskory — jak wiadomo — do łatwych zachwytów nad najmłodszą liryką. Zaciekawiły go wiersze młodego autora, uznał ich wartość, życzliwie towarzyszył poecie do końca swojego życia. Napisał, że poezja ta „umie trafić bezpośrednio do serc ludzkich…” (Bolesław Faron)

„…Poezja, jak się okazuje, wciąż jest blisko życia. I nadal jest to unikalna, odkrywcza, oryginalna metoda interpretacji rzeczywistości. W kilku słowach zawrzeć istotę gniewu albo wzruszenia? Trudne? Niemożliwe? Nie dla Józefa Barana..” – pisał o poecie Dominik Sołowiej

Józef Baran – poeta, dziennikarz. Debiutował na łamach tygodnika „Życie Literackie”. Był redaktorem naczelnym „Wieści”, pracował w „Gazecie Krakowskiej” i „Dzienniku Polskim. W 1989 r. jego wiersze trafiły do programów szkolnych, w następnych latach na matury języka polskiego, są publikowane w wielu antologiach krajowych i zagranicznych. Poezja Józefa Barana stała się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla „Starego Dobrego Małżeństwa”, E. Adamiak, H. Banaszak, K. Myszkowskiego i A. Zaryckiego. Tłumaczony na kilkanaście języków, m.in. angielski, hebrajski, niemiecki, hiszpański i szwedzki. W 2000 r. brał udział w spotkaniu 3 poetów polskich i 3 poetów amerykańskich w ONZ w Nowym Jorku, a w 2001 r. w Światowym Kongresie Poezji w Sydney. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. nagrody im. A. Bursy, Nagrody Fundacji Kościelskich, Nagrody Funduszu Literatury, Nagrody Orkana.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP Jasło)

SŁOWA KLUCZOWE