Informacje

Zmarł ksiądz prałat Kazimierz Trygar, honorowy obywatel miasta Jasła

W wieku 81 lat zmarł dzisiaj popołudniu ksiądz prałat Kazimierz Trygar, wieloletni proboszcz jasielskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz honorowy obywatel miasta Jasła. Swoją kapłańską posługą zaangażował się w wychowanie wielu pokoleń jasielskiej młodzieży.

Ksiądz prałat Kazimierz Trygar (02.09.1928 – 04.03.2010) urodził się w Iwoniczu koło Krosna. Tutaj uczęszczał do miejscowej szkoły podstawowej. W ostatnich klasach rozpoczął naukę w tajnym nauczaniu w zakresie gimnazjum. W 1944 roku złożył małą maturę przed Tajną Komisją Egzaminacyjną. Dwa lata później zdał egzamin dojrzałości jako eksternista w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Zofii w Sanoku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W 1951 roku odebrał tutaj święcenia kapłańskie z rąk księdza biskupa Franciszka Bardy.

Posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w niewielkiej parafii w Humniskach koło Brzozowa. Dwa lata później przeniesiono go do parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Zanim trafił do Jasła, był jeszcze wikariuszem w jarosławskiej Farze. W grudniu 1960 roku mianowano go katechetą młodzieży jasielskich szkół średnich. Na tym stanowisku pracował przez blisko czternaście lat. Od 1971 roku pełnił obowiązki w nowo powstałej parafii pw. Świętego Stanisława BM w Jaśle. W sierpniu 1974 roku biskup mianował go proboszczem parafii farnej. Pełnił tę funkcję przez 27 lat, aż do 28 czerwca 2002 roku. Przez wiele lat był też dziekanem jasielskim.

Posiadał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu. W 1998 roku został uhonorowany godnością kapelana honorowego Ojca Świętego Jana Pawła II. W dniu 28 grudnia 2001 roku Rada Miejska Jasła przyznała mu tytuł honorowego obywatela naszego miasta.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę (6 marca) o godzinie 14 w Kościele Farnym w Jaśle. Ciało zmarłego księdza prałata spocznie na Starym Cmentarzu.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE