Kultura | rozrywka | edukacja

Barbara Gawryluk i Karol Maliszewski – kolejni goście V Festiwalu Poezji i Prozy

W ramach V Festiwalu Poezji i Prozy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 9 kwietnia 2010 r. na spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk oraz dyskusję o kondycji polskiej literatury współczesnej z udziałem Karola Maliszewskiego.

Barbara Gawryluk jest autorką poczytnych książek dla dzieci m.in. „Dżok. Legenda o psiej wierności” czy „Przedszkolaki z ulicy Morelowej”. Zawodowo pracuje jako dziennikarka w Radiu Kraków, w którym prowadzi autorską, cykliczną audycję o literaturze dla dzieci „Alfabet”. Bohaterowie jej książek są tacy jak dzieci, które znajdują się wokół niej. Historie, jakie opisuje, są zabawne i pełne ciepła, autorka porusza w nich jednak trudne i ważne dla młodych czytelników problemy. Dzięki doskonałemu wyczuciu dziecięcej psychiki jej książki zyskały dużą popularność.

Spotkania autorskie z Barbarą Gawryluk odbędą się w Czytelni Głównej MBP w Jaśle o godz. 8.30 i 10.00.

Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki. Wydał dziewięć tomików wierszy m.in. „Inwazja i inne wiersze”, „Zdania na wypadek”, jest autorem pięciu tomów szkiców krytyczno-literackich, za „Rozproszone głosy” był nominowany w 2007 r. do literackiej nagrody Nike, w 2009 r. ukazała się najnowsza książka „Sajgon”. Jest laureatem licznych nagród literackich m.in. im. Marka Jodłowskiego, im. Barbary Sadowskiej, im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno. Na stałe współpracuje z wieloma pismami literackimi m.in. Odra, Twórczość, Topos, Fraza.

„…Maliszewski mimo statecznego wieku i ugruntowanej pozycji na literackim rynku pozostaje pisarzem niepokornym, w pewnym sensie dzikim, nieujarzmionym. Jego wiersze dadzą się odczytać jako świadectwo niepogodzenia – ze światem, własną egzystencją, rzeczywistością…” pisał Jarosław Klejnocki.

Spotkanie autorskie z Karolem Maliszewskim odbędzie się w Czytelni Głównej MBP w Jaśle o godz. 12.00.

Spotkania odbywają się w ramach projektu V Festiwal Poezji i Prozy, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami V Festiwalu są: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Sponsorem jest Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE