Kultura | rozrywka | edukacja

Bezpłatne projekcje filmów – kontynuacja V Festiwalu Poezji i Prozy

W ramach V Festiwalu Poezji i Prozy 30 kwietnia 2010 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na Dzień w Kinie. W kinie Syrena zostaną zaprezentowane filmy „Magiczne Drzewo” oraz „Wino truskawkowe”. Wstęp bezpłatny.

Film „Magiczne Drzewo” powstał według scenariusza i reżyserii Andrzeja Maleszki. Film opowiada o różnych przedmiotach wykonanych z magicznego drzewa. Przedmioty te są obdarzone zdumiewającymi własnościami. Trafiając w ręce dzieci, stają się pretekstem do opowieści o rodzinie, przyjaźni, dziecięcych problemach. Film otrzymał wiele międzynarodowych nagród festiwali filmowych m.in. w Nowym Jorku, Chicago. W sierpniu 2009 r. ukazał się pierwszy tom książki opartej na filmie „Opowieść I. Czerwone krzesło”. Książka ta zwyciężyła w 21. edycji Konkursu Książka Roku 2009 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura.

Projekcja filmu „Magiczne Drzewo” odbędzie się w kinie Syrena o godz. 10.00.

Film „Wino truskawkowe” ekranizacja „Opowieści galicyjskich” powstała według scenariusza Andrzeja Stasiuka i Dariusza Jabłońskiego, który film wyreżyserował. Wino truskawkowe to komedia obyczajowa wprowadzająca nas w magiczny świat prawdziwego środka Europy. Miłość, zbrodnia, pokuta są tu naturalnymi składnikami życia, tak jak pory roku, realizm magiczny połączony z subtelnym poczuciem humoru. W filmie wystąpili znani polscy i czescy aktorzy m.in. Jiríy Machácek, Maciej Stuhr, Marian Dziędziel i Robert Więckiewicz.


Projekcja filmu „Wino truskawkowe” odbędzie się w kinie Syrena o godz. 16.30.

Projekcje filmów odbywają się w ramach, przerwanego przez żałobę narodową, projektu V Festiwal Poezji i Prozy, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami V Festiwalu są: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Sponsorem jest Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE